Na hali jak w piekarniku – interwencja RDN

03.08.2018

Gorąc i brak klimatyzacji – pracownicy jednej z podtarnowskich firm skarżą się na trudne warunki pracy i proszą radio RDN o interwencję. Żalą się, że na hali gdzie pracują m.in. przy pasteryzacji przetworów jest jak w piekarniku.

Nie chcieli się wypowiadać do mikrofonu ponieważ – jak usłyszała reporterka RDN – boją się konsekwencji.

Tymczasem prezes podtarnowskiej firmy, Henryk Nowicki wyjaśnia, że pracownicy dostają w tych dniach schłodzoną wodę, ponadto twierdzi, że klimatyzacja działa ale specyfika pracy generuje bardzo wysokie temperatury przez co można obniżyć ją jedynie do 26/28 stopni Celcjusza. – Od wielu lat mamy zainstalowaną klimatyzację na hali produkcyjnej, bo wszystkie urządzenia niestety grzeją. Założyliśmy więc potężną klimatyzację, która dmucha rurociągami na poszczególne stanowiska, ale ona zmniejsza tylko o 4 stopnie temperaturę, bo tylko o tyle może. Na hali produkcyjnej działa ona przez całą dobę – tłumaczy.

Tymczasem główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek apeluje do pracodawców aby w czasie morderczych upałów skracać czas pracy.

Chodzi w szczególności o tych pracowników, których dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin.

W przypadku skrócenia pracy z np.: 8 do 7 godzin, pracownik ma dostać pełne wynagrodzenie.

Prezes podtarnowskiej firmy nie zamierza jednak skracać pracownikom czasu pracy.

Inspekcja pracy zwraca uwagę ponadto, że praca w wysokich temperaturach nie tylko obniża wydajność pracownika, ale też może być niebezpieczna dla zdrowia a nawet życia.

Pracodawca powinien zapewnić zatrudnionym takie warunki pracy, które ochronią ich przed niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem.

Pracodawca ma też obowiązek zapewnienia nieodpłatnie zimnych napojów, gdy temperatura w pomieszczeniach przekracza 28 stopni, a na otwartej przestrzeni 25 stopni. Napoje powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych.

Przy pracach brudzących, wykonywanych na otwartej przestrzeni, bez dostępu do wody bieżącej, pracodawca zobowiązany jest zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 litrów wody dziennie dla każdego pracownika.

Posłuchaj:
Henryk Nowicki
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN