Ich praca to ciężki kawałek chleba. Dziś święto pielęgniarek i położnych

12.05.2022

Są blisko pacjentów, pomagają podczas pobytu w szpitalu, a bez nich nie mógłby funkcjonować żaden oddział – pielęgniarki i położne obchodzą dziś swoje święto.

Jak mówi Radiu RDN Małopolska Halina Wójcik-Stawarz pielęgniarka oddziałowa oddziału ortopedyczno-urazowego w szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie, praca pielęgniarki nie należy do najłatwiejszych, ale dużo radości sprawia możliwość pomocy pacjentom.

– Praca na oddziale ortopedycznym to jest taka specyficzna praca dla pielęgniarki ponieważ my tutaj mamy do czynienia z pacjentami z urazami i my na właśnie oczy widzimy chyba najszybciej i najlepiej jak ci pacjenci przyjeżdżają na leżąco, na wózkach, a wychodzą na własnych nogach. Chyba właśnie to zadowolenie pacjentów jest dla nas najważniejsze i to jest taka najlepsza dla nas nagroda.

W Polsce zawód pielęgniarki lub położnej wykonuje ponad 265 tysięcy osób, głównie kobiet, jedynie 2 procent – to mężczyźni.

Z roku na rok przybywa pielęgniarek w wieku emerytalnym, a coraz mniej osób podejmuje pracę w tym zawodzie. Średnia wieku pielęgniarki w Polsce – to blisko 54 lata, położnej o dwa lata mniej.

Halina Wójcik-Stawarz w rozmowie z Radiem RDN mówi, że ostatnio sytuacja nieco się poprawiła.

– Jest troszeczkę lepiej. Wiadomo, że dla każdego człowieka i dla pielęgniarki też bardzo ważne są kwestie finansowe. One troszeczkę się teraz poprawiły. Powołanie, powołaniem, ale takie kwestie są bardzo ważne. My ze swojej strony robimy wszystko, by młode panie pielęgniarki, które przychodzą prosto po szkole, by ich nie zniechęcać, żeby je pomagać, żeby je wspierać, żeby one przekazywały swoim koleżankom, że pielęgniarki z długim doświadczeniem nie są źle nastawione do nich.

Dyrektor tarnowskiego szpitala św. Łukasza Anna Czech mówi, że Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej to okazja, aby docenić pracę jaka wykonują.

– U nas w szpitalu pielęgniarki i położne stanowią fundament pracy. Oczywiście bardzo ważni są lekarze, ale bez pielęgniarek oddziały by nie funkcjonowały, nie byłoby takiej opieki roztoczonej nad pacjentami. Dlatego chcę w szczególny sposób docenić pracę w szpitalu pielęgniarek i położnych. Dla każdej z nich mały kwiat w donicy, trochę słodyczy i życzenia osobiście składane. Mam nadzieję, że to trochę radości przyniesie. Dyrekcja i zarządzający placówką bardzo doceniają ten zawód i panie, które go wykonują.

W szpitalu św. Łukasza w Tarnowie pracuje blisko 700 pielęgniarek i położnych, które codziennie niosą pomoc innym.

Rozmowa z pielęgniarką oddziałową Haliną Wójcik-Stawarz – m.in. o problemach kadrowych i płacowych w pracy pielęgniarki usłyszycie dziś w Pulsie Regionu Radia RDN po godzinie 15.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN