Ile jest powiatowych linii autobusowych?

22.02.2021

Powiat mielecki utworzył 15 linii transportu zbiorowego, a nie 42. Tak twierdzi nasz słuchacz powołując się na listę ze strony internetowej starostwa powiatowego.

Jak poinformował nas jednak Marek Patyk, rzecznik mieleckiego starostwa obecnie jest 36 linii, bo z wspólnego transportu zrezygnowały dwie gminy.

– Po utworzeniu przewozów wycofały się z nich dwie gminy. Gmina Przecław całkowicie i z części kursów zrezygnowała gmina Czernin. Z 18 podstawowych linii z wariantami które w całości dawały nam 42 trasy, bo każdą z nich należy traktować osobno. W tym momencie mamy 15 tras podstawowych i z wariantami jest ich 36.

Słuchacz zwraca także uwagę na fakt, że powiat żadnego z tych połączeń nie stworzył, a jedynie ‘przejął’ dotychczas istniejące linie po to, aby móc je zgłosić do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

– Osoba korzystająca z takich przewozów może rzeczywiście odnieść mylne wrażenie , że przecież niewiele się zmieniło. Teraz jednak autobusy zajeżdżają także w takie miejsca, które prywatnym przewoźnikom się nie opłacały. Były nierentowne – odpowiada rzecznik.

Powiatowy transport zbiorowy ruszył początkiem lutego. Przystąpiło do niego osiem gmin. Na jego realizację samorząd powiatu mieleckiego otrzymał ponad 2 mln dofinansowanie od wojewody podkarpackiego. Gminy mają dokładać ze swoich budżetów min. 10% kwoty deficytowych linii.

Posłuchaj:
Marek Patyk
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Witold Kozłowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN