Ilu wiernych chodzi do Kościoła? – badania po nowemu

04.01.2018

Badania po nowemu. W diecezji tarnowskiej blisko 72% wiernych uczęszcza na niedzielną Mszę św., zaś niespełna 30% przyjmuje Komunię Świętą – wynika z najnowszych danych.

Po raz pierwszy zmieniono metodę badań odliczając od liczby osób zobowiązanych do udziału we Mszy św. parafian przebywających na emigracji zarobkowej. Z tego względu tegoroczne statystyki są nieco wyższe, niż poprzednie.

Nadal najwięcej osób uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w dekanacie Ujanowice – blisko 93%. Jest to już od wielu lat najlepszy wynik w diecezji tarnowskiej. Dużo ludzi chodzi też do kościoła w dekanacie Grybów – ponad 86% i w dekanacie Limanowa – przeszło 85,5 procent.

– To wysokie wskaźniki wyróżniające diecezję tarnowską na tle innych diecezji w Polsce. Nie mogą one nas jednak uśpić. Ilość powinna ciągle przechodzić w jakość. Te wskaźniki są głównie zasługą rodzin – silnych Bogiem, ale także ogromnej gorliwości kapłanów, którzy prowadzą duszpasterstwo, katechizują i ofiarnie pełnią posługę w konfesjonale – dodaje ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej.

A czym jest wiara dla młodych ludzi? – Pomaga mi to często w trudnościach życiowych, na przykład jeśli w rodzinie nie dzieje się dobrze to można pójść do kościoła, pomodlić się. Wiara spada wśród młodych ludzi. W naszym wieku nie zwracamy uwagi na takie rzeczy i zajmujemy się zabawą. Mam świadomość, że do czegoś zmierzam, że nie żyje tylko po to żeby żyć, tylko dlatego, że będę żyła też po śmierci – mówią młodzi.

Najwięcej wiernych przyjmuje Komunię św. w dekanacie Ujanowice – blisko 41 proc., a także w dekanacie Stary Sącz – 35 proc. i w dekanatach Czchów oraz Limanowa – 33,5 proc.

Najniższy wskaźnik frekwencji w diecezji tarnowskiej zanotowano w dekanacie Mielec – Południe – ponad 53 procent. Tam także jest najniższy odsetek osób przyjmujących Komunię Świętą, który wyniósł przeszło 17,5 procent.

W tarnowskich dekanatach frekwencja na Mszach św. wynosi ok. 63 procent, a w sądeckich sięga ok. 68 procent.

Posłuchaj:
Ks. Michał Dąbrówka
Ks. Michał Dąbrówka
Młodzi
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN