Inspektorzy nadzoru budowlanego skontrolują odśnieżanie dużych dachów

25.01.2021

Wciąż sypie, a meteorolodzy przewidują przyrost pokrywy śnieżnej miejscowo nawet do 25 cm. Powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego i strażacy apelują do właścicieli i zarządców nieruchomości o regularne odśnieżanie dachów i zapowiadają kontrole budynków.

Przeciążone śniegiem dachy stwarzają zagrożenie dla ludzi w budynkach i przypadkowych przechodniów. Szczególnie zagrożone są konstrukcje o dużej powierzchni czyli poszycie marketów, hal sportowych, produkcyjnych i magazynów.

Powiatowa Inspektor Nadzoru Budowlanego w Bochni Renata Kaczmarczyk przypomina, że do obowiązków właścicieli i zarządców należy usuwanie nadmiaru śniegu z dachu, a także sopli i nawisów, mogących stanowić zagrożenie. Zapowiada, że od jutra w powiecie ruszą kontrole budynków.

– Będziemy przypominać właścicielom tych obiektów, które mają płaskie i o niewielkim spadku, żeby po prostu odśnieżali. Co prawda możemy dać kary, ale jednak uważam, że rozmowa dużo więcej daje.

Choć na początku inspektorzy i strażacy mają raczej upominać, to warto jednak wiedzieć, że za niedopełnienie obowiązku grożą kary. Mandat – do 500 zł – może wystawić zarówno straż miejska, jak i inspektor nadzoru budowlanego. W skrajnych przypadkach inspektorzy mogą zdecydować o zakazie użytkowania obiektu.

Posłuchaj:
Renata Kaczmarczyk
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Otwórz serce dla Leonka - charytatywny koncert w Tuchowie
play
Słowo za słowo (M) - Filip Musiał
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN