Jak pandemia wpłynęła na przestępczość na Sądecczyźnie? [ZDJĘCIA]

23.09.2021

Jak podczas pandemii Sądecczyzna radziła sobie z przestępczością? Między innymi o tym rozmawiali dziś (23.09) przedstawiciele różnych służb na wspólnej konferencji w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu.

Jak mówił Rafał Leśniak z małopolskiej policji, czas pandemii był niełatwy dla funkcjonariuszy, tak jak dla wszystkich obywateli, tyle tylko, że policjanci musieli podjąć się nowych zadań, często na pierwszej linii frontu.

Ograniczenie przyzwyczajeń społeczeństwa i wymuszenie pewnych zachowań, rodziło określone zadania. Policjanci też musieli w tym żyć, też musieli się jakoś dostosować, też obawiali się o życie swoje i swoich bliskich, a przy okazji musieli też realizować te zadania – podkreślił Leśniak.

Jeden z główny paneli prowadził komendant Krzysztof Dymura z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. W szczegółowym analizach poszczególnych działów można było dowiedzieć się, że podczas pandemii, w regionie sądeckim zdecydowanie wzrosła cyberprzestępczość. Wiele innych form przestępstw utrzymywało się na podobnym poziomie, jak sprzed pandemii lub ich poziom był mniejszy. W ogólnym podsumowaniu przestępczość spadła.

Odnotowaliśmy 10% spadek przestępczości. Bardzo znacząco poprawił się stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nastąpił spadek o 1/3 liczby wypadków i o ponad 40% liczby ofiar śmiertelnych.

Krzysztof Dymura wspomniał też o ciekawy zjawisku. O ile w większości kraju odnotowywano podczas lockdownów wzrost przestępczości, to nie na Sądecczyźnie.

Wszystkie zjawiska, o których mówił komendant będą dostępne w opracowaniu, które już zostało w formie elektronicznej przygotowane i udostępnione przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Sączu. Mówił o tym Marek Reichel, prorektor ds. nauki i rozwoju. – Każdy z mieszkańców może się zapoznać, jak rzeczywiście wygląda praca służb mundurowych, policji, straży granicznej. To rzeczywiście jest niesamowita baza wiedzy.

A współpraca wszystkich służb była na bardzo wysokim poziomie, co było w tym niełatwym czasie kluczowe. Potwierdziła to między innymi Dorota Kądziołka z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. – Dzięki bardzo dobrej współpracy z wszystkimi służbami, które pomagały nam w działaniach, podejmowanych na granicy, osiągnęliśmy znacznie lepszy efekt, niż gdybyśmy działali osobno.

Dzisiaj wiemy, że wspólne działanie, pomogło nam skutecznie chronić miasto i region – w podobnym tonie komentował prezydent Nowego Sącza, Ludomir Handzel.

Taka konferencja jak dzisiejsza, gdzie łączą się siły środowiska naukowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Urzędu Miasta, służb mundurowych, to bardzo ważny moment. Wymieniamy doświadczenia i uczymy się od siebie nawzajem – zaznaczył.

Pomysłodawcą dzisiejszej konferencji była IPA, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN