Jak zachęcić najmłodszych do czytania?

14.10.2021

Znaczenie i wartość ze wspólnego czytania ma uświadomić projekt ‘Najmłodsi Małopolanie lubią czytanie’.

W ramach projektu powstała książka ‘Bliżej książki, bliżej siebie’, która zachęca dorosłych do czytania dzieciom i pokazuje, jak to zrobić.

Pisarka, scenarzystka i autorka bajki o Florce, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, zwraca uwagę, że czytanie jest pretekstem do rozmowy.

– To Florka chodzi za tatą i prosi go, żeby przeczytał jej, bo tata nie ma czasu, bo tak to jest, bo w takich czasach żyjemy. Czytanie jest pretekstem do rozmowy i zatrzymania. Książka prowokuje do zadawania pytań. Dziecko opowie o czymś, o czym by nie opowiedziało, gdyby nie historia bohatera. Problemem jest to, że z dziećmi nikt nie rozmawia za bardzo. Dzieciom zadaje się pytania i oczekuje się odpowiedzi, podobnie z młodzieżą. Spotkania nad książką to jest krok do tego, żebyśmy zaczęli ze sobą rozmawiać i słyszeli się nawzajem.

Autorka podkreśla, że jednym ze sposobów zachęcenia dzieci do czytania jest chodzenie z dziećmi do biblioteki.

– Chodzenie z dziećmi do biblioteki i pokazywanie, ile jest książek za darmo zupełnie – bierzemy, wracamy, oddajemy i szukamy swoich, zawsze znajdziemy. Komiksy są też dobrym sposobem na zachęcenie do czytania oraz czytanie starszym dzieciom, czytanie rodzinne np. kryminałów.

Jak podkreśla wicemarszałek województwa małopolskiego Marta Malec-Lech, dzięki czytaniu dziecko lepiej się rozwija.

– Chcemy, aby to najmłodsze pokolenie, ale również całe rodziny, zachęciły się do tego, aby czytać książki. To czytanie wpływa na rozwój młodego człowieka – nabywa słownictwo, szybciej rozwija się intelektualnie. Dzięki czytaniu buduje poczucie własnej wartości, ale też świadomość, że może polegać na swoich bliskich, bo czytanie książek to również budowanie relacji międzypokoleniowej. Apelujemy do rodziców, do dziadków, aby powrócili do tego rytuału wspólnego czytania.

Projekt ‘Najmłodsi Małopolanie lubią czytanie’ realizowany jest przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnowie. Jego rolą jest uświadomienie dorosłym wartości ze wspólnego czytania.

Projekt finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego. W ramach projektu odbędzie się cykl konferencji naukowych i spotkań z autorami literatury dziecięcej. Zrealizowana zostanie również kampania społeczna promująca czytelnictwo, będą też spoty w mediach. W ramach projektu powstała książka ‘Bliżej książki, bliżej siebie’ opracowana z myślą o zachęcaniu dorosłych do czytania dzieciom – codziennie, na głos i od najwcześniejszych lat.

Bezpłatny poradnik trafi do przedszkoli i szkół Województwa Małopolskiego.

Posłuchaj:
Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Marta Malec-Lech
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Banek
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Niezgoda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN