Jakub Kwaśny: – W Polsce za śmieci nie płaci ich producent, tylko konsument, czyli mieszkańcy [WIDEO]

29.05.2020

Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie, gość programu Słowo za Słowo odniósł się w ten sposób do planowanych w Tarnowie podwyżek cen za śmieci.

Firmy sprzedają nam towary w różnych, mało ekologicznych opakowaniach. Warto wzorować się na zachodnich krajach europejskich – dodaje.

– Butelki PET są objęte kaucją, zwraca się je w sklepie w specjalnych maszynach, odbiera się później kod i mamy załatwioną sprawę plastikowych butelek. Do tego systemu dopłacają również producenci opakowań. W Polsce niestety nie. Cały ten ciężar zrzucony został przez ustawodawcę na mieszkańców. Dodatkowo ustawodawca określił tylko trzy metody naliczania opłat za śmieci. Nie ma wśród nich np. metody, która uzależniałaby opłatę od faktycznie wyprodukowanej ilości śmieci.

Tarnowscy radni mają w przyszłym tygodniu zdecydować czy wzrost opłat za śmieci będzie uzależniony od zużytej wody, czy od osoby.

Obowiązująca obecnie metoda naliczania opłat od osoby jest niesprawiedliwa – twierdzi przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie.

– W Tarnowie realnie mieszka ok. 110 tys. osób, według zameldowania jest ich ok. 107 tys., natomiast w systemie śmieciowym jest 87 tys. osób zgłoszonych według deklaracji. To oznacza, że ok . 20 tys. osób za śmieci w Tarnowie nie płaci. Wszyscy, którzy tę opłatę wnoszą muszą płacić więcej za tych, którzy się ukrywają w tym systemie, czyli opłata jest znacznie wyższa.

Obecnie tarnowianie płacą za śmieci 18 złotych od osoby.

4 czerwca tarnowscy radni mają zdecydować czy od lipca mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci od osoby, czy od zużytej wody.

Posłuchaj:
Jakub Kwaśny
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Słaby
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN