Jan Musiał o szczepieniach: – Potrzebna jest szczególna mobilizacja

10.08.2021

Prezes dwóch największych przychodni zachęca do popularyzacji szczepień.

Potrzebna jest szczególna mobilizacja do szczepień, aby odeprzeć czwartą falę zakażeń – mówi szef ZPS i Mościckiego Centrum Medycznego.

Jan Musiał zwraca uwagę, że w tej chwili nie ma problemu z dostępem do szczepień. Na terenie Tarnowa jest kilkanaście punktów, gdzie można przyjąć szczepionkę, m.in. w Zespole Przychodni Specjalistycznych i MCM. Zachęca aby ostatnie tygodnie wakacji wykorzystać na zaszczepienie się.

– Sezon wakacyjny każdy inaczej spędza, nie myśli w tej chwili o tym, że może być niewesoło na jesieni, a fachowcy mówią, że może być niewesoło jeżeli chodzi o pandemię. Więc cały czas trzeba perswadować i odwoływać się do poczucia takiej elementarnej odpowiedzialności za zdrowie swoje i za zdrowie innych. Jeżeli ktoś już wraca z urlopu, zaczyna organizować się, przygotowywać dzieci do szkoły, wraca do pracy, niech pomyśli o tym, żeby się jeszcze zaszczepić.

Jan Musiał uważa, że w popularyzację szczepień powinni się włączyć wszyscy. Zaznaczył, że niechęć do szczepień może skutkować nie tylko kolejnym lockdownem, ale także może pogorszyć dostęp do leczenia, kiedy wszystkie siły i środki znów będą skoncentrowane na koronawirusie i Covid-19.

Podkreśla jednocześnie, że w Tarnowie w akcję popularyzowania szczepień przeciw Covid-19 angażują się nie tylko punkty medyczne.

– Jest zainteresowanie ze strony lokalnych samorządów, poczynając od samorządu tarnowskiego, który organizuje systematycznie przy okazji różnych uroczystości plenerowe punkty szczepień, także wójtowie i burmistrzowie okolicznych miejscowości organizujący np. dożynki czy inne uroczystości zgłaszają się coraz częściej żeby przeprowadzić u nich szczepienia więc to cieszy. Nawet galeria handlowa zwróciła się do nas i również rozważamy taką możliwość. Patrząc na dotychczasowe doświadczenia, jeżeli jest jakaś uroczystość czy impreza plenerowa i tworzy się jakaś kolejka, jest zainteresowanie, to tworzy to taką atmosferę, że coraz więcej osób jest chętnych, które były wcześniej niezdecydowane.

W Punkcie Szczepień Powszechnych przy ul. Gumniskiej, prowadzonym przez ZPS i MCM szczepionkę przyjęło ponad 19 tysięcy osób.

W Tarnowie wskaźnik szczepień wynosi około 42%. Żeby mówić o odporności populacyjnej musi się zaszczepić 80 procent społeczeństwa.

Posłuchaj:
Jan Musiał
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Kotarba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN