Jeden z najstarszych teatrów amatorskich w Polsce świętuje 100 lat istnienia

11.09.2021

Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu z tego powodu szykuję dla swoich widzów nowy spektakl. Przedstawienie pod tytułem Bolek i Żabusia będzie inauguracją roku jubileuszowego.

Zbliża się rocznica urodzin Bolesława Barbackiego, w związku z tym postanowiliśmy przygotować coś lżejszego. Mieliśmy to szczęście, że Maria Molenda napisała sztukę. Rzecz dzieje się w 1918 roku, gdy trwa I Wojna Światowa. Panie, działaczki z Czytelni Kobiet postanowiły coś zrobić, żeby po pierwsze pozbierać pieniądze na sprawę narodowe, po drugie, aby uwolnić się od traumy wojennej. I tak zaczęło się tworzyć towarzystwo dramatyczne, którego początki miały miejsce tutaj w Sokole – mówi reżyser Monika Ślepiak.

Spektakl jest próbą pokazania mniej pomnikowego, a bardziej ludzkiej oblicza postaci historycznych.

W tym przedstawieniu ważne jest to, że chcieliśmy troszeczkę odbrązowić nie tylko postać Bolesława Barbackiego, ale też inne postaci. W tej sztuce mamy do czynienia z autentycznymi postaciami historycznymi. To są: Stanisałwa Jurczakówna, Maria Wusatowska, Helena Dudzińska, Ludwika Boguszowa, Karol Myczkowski, Karolina Wójsówna, Mieczysław Jarosz, Tadeusz Grochowski czy Stanisław Flis – wymienia jeden z aktorów Janusz Michalik.

Premiera spektaklu odbędzie się 22 września w sali Lucjana Lipińskiego w MCK Sokół. Bezpłatne wejściówki na spektakl będą dostępne w kasie Centrum Kultury.

Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego został założony we wrześniu 1922 roku przez nowosądeckich kolejarzy. Od chwili założenia aż do dzisiaj, z przerwą na lata okupacji hitlerowskiej, tworzył i wystawiał spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Spektakl inaugurujący jubileuszowy rok działalności będzie 359 premierą teatru.

Posłuchaj:
Monika Ślepiak
Janusz Michalik
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - Andrzej Lewek
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (NS) - Sławomir Szczerkowski
play
Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN