Jednym głosem przeszła uchwała antysmogowa o zakazie palenia węglem

29.11.2019

13 radnych głosowało za, a 12 przeciw.

Oznacza to, że władze miasta mają zgodę na wystąpienie do Zarządu Województwa Małopolskiego o podjęcie uchwały wprowadzającej zakaz palenia węglem od 1 września 2025 roku w Tarnowie. Zakaz nie dotyczyłby kominków.

Przeciwni wprowadzaniu uchwały o zakazie palenia węglem byli radni z PiS.

Ryszard Pagacz, przewodniczący klubu mówi, że rajcy PiS nie chcą tworzyć represyjnego prawa, które zmusza ludzi do określonego działania zawężanego czasowo.

– A co jak ich nie będzie stać na taką zmianę? Powinniśmy iść w kierunku uświadamiania. W Krakowie jest pierwszy przypadek, kiedy zamknięto człowieka, który nie wywiązywał się z realizacji takiej uchwały. Równocześnie dowiadujemy się, że np. Wielka Brytania wraca do eksploatacji węgla kamiennego. Trzeba poprawiać jakość pieców, większe dopłaty, pozyskiwać jednocześnie alternatywne źródła energii, bo u nas temat ucichł, a wiemy, że Małopolska leży na źródłach geotermalnych. Podejmujemy takie intencyjne uchwały ograniczające, a potem co, jak nie wywiążą się mieszkańcy? Będziemy rozbudowywać więzienie na Konarskiego?

Zbigniew Kajpus z KO ripostuje, że z alarmujących raportów o stanie środowiska wynika, iż realizacja działań poprawiających stan powietrza jest konieczna.

– Każdy dzień zwłoki jest niekorzystny dla mieszkańców i dla ludzi, którzy żyją w naszym mieście. Im wcześniej rozpoczniemy działania, które będą zmierzać do tego, by poprawić to środowisko naturalne tym lepiej. Wiemy z raportów Światowej Organizacji Zdrowia czy innych instytucji, które monitorują to, co się dziej z naszym klimatem i środowiskiem, że tego czasu nie mamy za dużo, musimy działać szybko, natomiast musimy działać mądrze, nie możemy przyjmować prawa, które mogłoby komplikować zbyt mocno życie mieszkańców i postawić ich w bardzo trudnej sytuacji.

Krzysztof Woźniak, członek Rady Naukowej Polskiego Klubu Ekologicznego, bardzo krytycznie mówi o próbach wprowadzenia zakazu palenie węglem w Tarnowie. – To jest zagranie ideologiczne – mówi. Ja dodaje, chodzi przede wszystkim o poprawność palenia.

Żadne zakazy są nie na miejscu, nie powinno się zakazywać spalenia paliw stałych. To jest zupełnie nieekologiczne, jest to zagranie ideologiczne, zupełnie nie ma to potwierdzenia w faktach. Na Zachodzie palą węglem i drewnem w domach i tam wcale smogu nie ma. Ten projekt uchwały jest bardzo szkodliwy, pociąga za sobą skutki finansowe. Chodzi o to, żeby na siłę ludzi nie wciskać w objęcia gazu i olejów opałowych, które również są nieekologiczne, niszczą klimat, a drewno np. nie.

Ostatecznie o zakazie palenia węglem w Tarnowie zdecyduje Sejmik Województwa Małopolskiego.

Posłuchaj:
Ryszard Pagacz
Zbigniew Kajpus
Krzysztof Woźniak
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo(NS) - Bogdan Łęczycki
play
Słowo za słowo (NS) - Mariusz Cygnar
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN