Jeśli zamkną szkoły, rodzice mogą dostać zasiłek opiekuńczy

02.04.2019

 

Jeśli nauczyciele nie będą opiekować się uczniami, rodzice mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego – przypomina ZUS. To informacja jaka może przydać się w najbliższy poniedziałek. Właśnie wtedy planowany jest strajk nauczycieli, a wiele osób z tego powodu planuję wziąć urlop opiekuńczy nad dzieckiem. Jak jednak korzystać z zasiłku? 

Spełniać trzeba trzy warunki – rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu – czyli mieć umowę o pracę lub być objętym dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS, np. pracujący na umowie zlecenie lub w prowadzą własną działalność gospodarczą. Jako drugie ZUS wymienia wiek dziecka, który nie może przekroczyć 8 lat. Najważniejsze może okazać się jednak to czy zamknięcie placówki pracodawca uzna za planowane czy nie. W większości przypadków forma strajków ma być ustalona 8 kwietnia, dlatego ten argument może być istotny. Ustawa przewiduję, że zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego, szkoły jest traktowane jako nieprzewidziane, jeśli rodzic został o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem.

Zasiłek opiekuńczy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje bez okresu wyczekiwania. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą warunkiem posiadania prawa do zasiłku opiekuńczego jest terminowe opłacanie dobrowolnej składki chorobowej i przerwanie działalności na czas sprawowania opieki. Prawo do zasiłku mają na równi matka, jak i ojciec dziecka. Zasiłek może otrzymać jednak za dany okres tylko jeden z rodziców, czyli ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę. Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia.

Rodzic chcący uzyskać taki zasiłek musi złożyć swojemu pracodawcy wniosek Z-15 A i dołączyć do niego oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły.

Posłuchaj:
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Życzenia bpa Andrzeja Jeża z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN