Jest radość, euforii nie ma

13.07.2020

Ponad 66% uprawnionych do głosowania z powiatu tarnowskiego poszło w niedzielę na drugą turę wyborów prezydenckich. Podobnie było w mieście Tarnowie. W powiecie dąbrowskim najwyższa frekwencję ma gmina Radgoszcz, gdzie w drugiej turze wyborów prezydenckich wzięło udział 65,46% uprawnionych do głosowania. W całym powiecie – 61,29%. W powiecie brzeskim do urn wyborczych poszło 67% wyborców, w powiecie bocheńskim – 72,33%. W powiecie dębickim frekwencja wyniosła 68,62%, w powiecie mieleckim – 67,15%.

W całej Małopolsce do urn poszło prawie 69% wyborców. Frekwencja na Podkarpaciu wyniosła 66,49%.

Według sondażowych wyników z ponad 50% poparciem wygrywa na kolejną kadencję kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda. Rafał Trzaskowski zdobył 49,6% głosów.

Jest radość, ale euforii nie ma – tak komentowali sondażowy wynik parlamentarzyści i samorządowcy PiS podczas wieczoru wyborczego w Tarnowie

To jest sytuacja gdzie 1% właściwie dzielą się kandydaci. Daje to radość, że ta przewaga jest po stronie Andrzeja Dudy, ale to nie jest oficjalny wynik, ale cieszymy się z tego. Od samego początku spodziewaliśmy się niewielkiej przewagi – mówi radny PiS Ryszard Pagacz

Kampanii towarzyszyły skrajne emocje – mówi poseł Wiesław Krajewski – Są pozytywne emocje, że każdy rywalizuje i szanuje, ale są tez złe emocje gdzie dochodziło do drastycznych sytuacji związanych przede wszystkim ze zniszczeniami materiałów wyborczych. Musimy się wzajemnie szanować. Jako sztabowcy bardzo się cieszymy z tego wyniku. To będą dobre kolejne 5 lat.

Jak mówi związany z PiS prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Kazimierz Koprowski to zwycięstwo gwarantuje współpracę prezydenta z rządem.

Nie będzie żadnych przepychanek, wątpliwości przy podejmowanych ustawach. Dla nas obywateli ten wynik gwarantuje spokój, realizację tych programów, które już zostały wdrożone. Mam nadzieję, że ten wynik się utrzyma, a nawet będzie jeszcze wyższy.

Rekordowa frekwencja była w miejscowości Trzciana w powiecie bocheńskim. Tu do urn poszło ponad 78% uprawnionych do głosowania. W powiecie tarnowskim najwyższa frekwencja była w gminie Rzepiennik Strzyżewski, bo aż 71,27%, najniższa w gminie Wietrzychowice: tu urn poszło niespełna 56% wyborców.

Według nieoficjalnych danych, w gminie Radłów na Andrzeja Dudę zagłosowało 75,48 % mieszkańców, przy czym na kontrkandydata 24,52%. Według danych udostępnionych w mediach społecznościowych przez wójta Szerzyn Grzegorza Gotfryda, w tej gminie na Andrzeja Dudę swój głos oddało 84,75%, na Rafała Trzaskowskiego 15,25%. To wynik z pięciu obwodowych komisji wyborczych. W Tarnowie wygrywa Andrzej Duda. Tu na kandydata PiS zagłosowało 51,33% wyborców, na kandydata PO – 48,66%. Z kolei jak podaje burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak, w tej miejscowości na Andrzeja Duda zagłosowało aż 78% uprawnionych do głosowania.

Duża różnica wyników była w gminie Laskowa na limanowszczyźnie. Tu kandydat PiS zdobył około 88% głosów, a kandydat PO ponad 12%.

Posłuchaj:
Kazimierz Koprowski
Ryszard Pagacz
Wiesław Krajewski
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN