Jesteśmy bardziej czujni onkologicznie – szpital św. Łukasza w Tarnowie podsumowuje program “Przechytrzyć raka”

22.01.2020

To już siódma edycja prozdrowotnego programu oddziaływania edukacyjnego na rzecz zmniejszenia umieralności na nowotwory w Małopolsce.

Lekarze potwierdzają, że jesteśmy mocniej wyczuleni na swoje zdrowie. Mówi onkolog, Maria Srebro.

– Bardzo ważne jest, że z roku na rok zwiększa się otwartość na problem onkologiczny, takie oddemonizowanie pojęcia choroby nowotworowej. Zmniejsza się wśród naszych odbiorców poziom lęku, tego staramy się uczyć. Najważniejszą rzeczą w onkologii jest to, że im wcześniej rozpoznamy nowotwór, tym jest większa szansa na wyleczenie. Im wcześniej, tym leczenie prostsze, mniej obciążające, a bardziej skuteczne. I to jest główny cel naszych spotkań edukacyjnych. 

Zespół medyczny ze szpitala św. Łukasza w Tarnowie przeprowadził 10 spotkań edukacyjnych w różnych miejscach województwa małopolskiego.

Były wykłady tematyczne i nauka samobadania na fantomach. Działał też onkologiczny telefon zaufania, z którego skorzystało ponad 100 osób.

Wśród odbiorców programu byli ludzie młodzi, w wieku studenckim oraz po 60 roku życia, wśród których współczynnik zachorowalności jest największy.

Najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet jest nowotwór złośliwy gruczołu piersiowego, u mężczyzn natomiast rak płuc.

W rejonie tarnowskim każdego roku na choroby nowotworowe zapada ponad 100 osób.

Posłuchaj:
Maria Srebro
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za Słowo (NS) - Grzegorz Sus
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN