
Jesteśmy bardziej czujni onkologicznie – szpital św. Łukasza w Tarnowie podsumowuje program “Przechytrzyć raka”
To już siódma edycja prozdrowotnego programu oddziaływania edukacyjnego na rzecz zmniejszenia umieralności na nowotwory w Małopolsce.
Lekarze potwierdzają, że jesteśmy mocniej wyczuleni na swoje zdrowie. Mówi onkolog, Maria Srebro.
– Bardzo ważne jest, że z roku na rok zwiększa się otwartość na problem onkologiczny, takie oddemonizowanie pojęcia choroby nowotworowej. Zmniejsza się wśród naszych odbiorców poziom lęku, tego staramy się uczyć. Najważniejszą rzeczą w onkologii jest to, że im wcześniej rozpoznamy nowotwór, tym jest większa szansa na wyleczenie. Im wcześniej, tym leczenie prostsze, mniej obciążające, a bardziej skuteczne. I to jest główny cel naszych spotkań edukacyjnych.
Zespół medyczny ze szpitala św. Łukasza w Tarnowie przeprowadził 10 spotkań edukacyjnych w różnych miejscach województwa małopolskiego.
Były wykłady tematyczne i nauka samobadania na fantomach. Działał też onkologiczny telefon zaufania, z którego skorzystało ponad 100 osób.
Wśród odbiorców programu byli ludzie młodzi, w wieku studenckim oraz po 60 roku życia, wśród których współczynnik zachorowalności jest największy.
Najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet jest nowotwór złośliwy gruczołu piersiowego, u mężczyzn natomiast rak płuc.
W rejonie tarnowskim każdego roku na choroby nowotworowe zapada ponad 100 osób.