To jeszcze nie koniec sprawy senatora Koguta. Prokuratura przedłużyła śledztwo

21.11.2018

Śledztwo w sprawie senatora Stanisława Koguta po raz kolejny zostało przedłużone. Jak już wiecie z informacji RDN Nowy Sącz, politykowi ze Stróż postawiono zarzuty korupcyjne. Sprawa ciągnie się od końca 2017 roku, mimo tego Prokuratura Regionalna w Katowicach potrzebuje więcej czasu.

– To śledztwo zostało przedłużone przez Prokuratora Krajowego do 17 maja 2019 roku. Prokurator, który prowadzi tę sprawę, planuje jeszcze przesłuchać kilkudziesięciu świadków – tłumaczy prokurator Waldemar Łubniewski z Prokuratury Regionalnej w Katowicach. – Podejrzani w tym śledztwie nadal składają wyjaśnienia, dlatego po przesłuchaniu prokurator musi jeszcze zweryfikować ich linie obrony – dodaje.

Oprócz Stanisława Koguta zarzuty usłyszało jeszcze pięć innych osób, m.in. syn senatora, Grzegorz K.

Polityk ze Stróż jest oskarżany o to, że wywierał wpływ na wydanie decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego. Miało to dotyczyć wpisania do rejestru zabytków budynku dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie.

Senator w okresie co najmniej od 17 sierpnia 2016 roku do stycznia 2017 roku miał pośredniczyć w załatwianiu tej sprawy administracyjnej.

Drugi zarzut dotyczy przyjęcia przez senatora co najmniej 170 tysięcy złotych łapówki. Pieniądze miały do niego trafić w zamian za wywarcie wpływu na prezesa zarządu i członków zarządu PKP S.A.

Kolejną łapówkę o wartości co najmniej 24 tysięcy złotych miał otrzymać za pomoc skazanemu. Po raz kolejny powołując się na swoje wpływy, tym razem w Areszcie Śledczym w Krakowie, mógł pośredniczyć w zamianie sposobu odbywania kary na lżejszy system półotwarty.

Od początku śledztwa Stanisław Kogut wycofał się z życia publicznego i zrezygnował z kierowania Fundacją Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. Wystosował jedynie kilka oświadczeń, w których podkreślał, że jest niewinny oraz gotowy na współpracę z prokuraturą.

Jeśli zarzuty się potwierdzą senatorowi, może grozić do 12 lat więzienia.

Posłuchaj:
Waldemar Łubniewski
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Banek
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Niezgoda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN