Józefa Szczurek – Żelazko:- Nie ma wątpliwości, że koronawirus dotrze do Polski, lecz jesteśmy na to przygotowani [WIDEO]

03.02.2020

Mówiła w programie Słowo za słowo wiceminister zdrowia. Jej zdaniem, poza faktem, że choroba szybko się rozprzestrzenia i, poza Chinami, dotarła już do wielu zakątków świata, są także dobre informacje.

Koronawirus nie jest bardzo agresywny, w Polsce uruchomiono już tzw. szybką diagnostykę, a szpitalne oddziały zakaźne otrzymały od nas specjalne dyspozycje – dodaje wiceszefowa resortu zdrowia.

– Szybko się przemieszczamy po świecie, więc prawdopodobnie koronawirus, który zaczął się w Chinach, dotrze i do nas. Chcę jednak uspokoić, że nie charakteryzuje się on wyjątkową zjadliwością. Trzeba pamiętać o przestrzeganiu zasad, czyli podstawowych zasad higieny – po prostu mydłem myć ręce.

Do tematu wracamy także w Pulsie Regionu po 15.30.

Szacuje się, że na świecie jest już ponad 17 tysięcy zarażonych. Sytuacja jest jednak dynamiczna i dane bardzo szybko się zmieniają.

Wiceminister zdrowia uspokaja też tych, którzy masowo kupują w Chinach – ryzyko zarażenia się przez przesyłkę jest niewielkie, choć teraz lepiej unikać tego rodzaju transakcji.

Włoscy lekarze wyodrębnili wirusa, lecz opracowanie szczepionki może zająć wiele miesięcy, a nawet lat.

Posłuchaj:
Józefa Szczurek-Żelazko
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Koralik
play
Słowo za słowo (NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN