Już w grudniu prawo jazdy będziesz mógł zostawić w domu

19.11.2020

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że od 5 grudnia kierowcy nie będą musieli wozić przy sobie prawa jazdy. W tym samym czasie do użytku wejdzie mPrawo Jazdy w aplikacji mObywatel, które zastąpi fizyczny dokument.

Informacje o naszych dokumentach są zawarte w elektronicznym systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców ( tzw. CEPiK), do którego dostęp ma każdy funkcjonariusz Policji – tłumaczy asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy KMP w Tarnowie.

– Prawa jazdy nie będziemy musieli przy sobie mieć, natomiast uprawnienia do prowadzenia pojazdu jak najbardziej. Policjant będzie sprawdzał nas w bazach. W tym momencie nie musimy mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego, samochód jednak musi być zarejestrowany, musi być opłacony i mieć zrobiony przegląd techniczny, pomimo tego, że nie potrzebujemy blankietu, w formie elektronicznej to musi być zapisane. Tak samo będzie z prawem jazdy – w systemie jest odnotowane jaką mamy kategorię, jakim pojazdem możemy się poruszać, czy są jakieś ograniczenia, wyłączenia z prowadzenia tych pojazdów.

Korzystanie z aplikacji nie będzie obowiązkowe.

Kierowcy muszą jednak pamiętać, że to udogodnienie obowiązuje jedynie na terytorium RP i jedynie w przypadku polskiego prawa jazdy. Posiadacze prawa jazdy wydanego za granicą wciąż muszą wozić je ze sobą, ponieważ nie ma ich w systemie polskim. Również poza granicami kraju posiadanie przy sobie fizycznej wersji prawa jazdy wciąż nas obowiązuje.

mObywatel to bezpłatna aplikacja mobilna wydawana przez polski rząd. Obecnie oferuje sześć usług:

mTożsamość, której używać można, np. odbierając przesyłki polecone na poczcie.

mLegitymacja szkolna i mLegitymacja studencka, czyli cyfrowa wersja legitymacji uprawniających do wszystkich ustawowych ulg i zniżek.

mPojazd – elektroniczny dokument przygotowany z myślą o właścicielach i współwłaścicielach pojazdów.

eRecepta – dostęp do listy niezrealizowanych recept, wystawionych dla Ciebie i Twoich bliskich. Polak za granicą, która podpowiada, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu z Polski.

Posłuchaj:
Paweł Klimek
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Janusz Kwaśniak
play
Słowo za słowo (NS) - Ludomir Handzel
play
Rozmowa sponsorowana - Zespół Szkół w Starym Sączu
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN