To już koniec dwudziestoletniej ery gimnazjów. Dobrze, czy źle?

24.06.2019

Nauczyciele na początku sporo mówili o problemach wychowawczych. Krytykowali też zmuszanie nastolatków do wyboru i zmiany szkoły w tak młodym wieku.

Dzisiaj – gdy po 20 latach gimnazja znikają – a nauczyciele i absolwenci mówią, że trochę szkoda.

Gimnazjum Dwujęzyczne w Tarnowie zorganizowało wielki zjazd absolwentów. – Teraz opinie nauczycieli słyszę inne, gdy koniec gimnazjów. Mówią, że źle, że się kończą. – Potrzebne jest to, by oddzielić jednak starsze dzieci od tych młodszych, żeby nie wpływały źle na te młodsze. – Gimnazja były lepsze, można się przenieść do innego środowiska. – Wolałem system 6 lat i 3. Dodatkowo licealiści z ósmej klasy będą mieć więcej lektur i w całości do czytania, my mieliśmy fragmenty – więcej a niekoniecznie mądrzej – dodają absolwenci.

Zdaniem niektórych absolwentów, koniec gimnazjów to też spadek poziomu nauczania z niektórych przedmiotów. – W niektórych przedmiotach poziom nauczania spadnie, szczególnie w ścisłych, ale na korzyść humanistycznych. – Lepiej podzielić materiał na mniejsze części. – Zbyt długie przebywanie w jednej placówce może się stać monotonne, a nauczyciele, kiedy to jest rozdzielone, mogą się specjalizować i lepiej przez to nauczać na kolejnych etapach edukacji. – W gimnazjum była wzajemna motywacja, rywalizacja, a jednocześnie bardzo szanowaliśmy się. Źle, że się to kończy. Nie dość, że to wywołało wiadomy bałagan w edukacji, to jeszcze całkowita zmiana programu – dodają.

Trzyletnie gimnazja w Polsce funkcjonowały od lat 30-tych. Do 1948 roku oraz przez 20 lat – od 1999 do 2019 roku. Rok szkolny 2016/17 był ostatnim rocznikiem. Od września znikają gimnazja.

 

Posłuchaj:
Absolwentów Gimnazjum
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN