To już ostatni dzwonek – czas na wymianę opon

21.11.2017

Mamy już prawdziwą i momentami srogą jesień, za nami też pierwsze opady śniegu. Czas najwyższy na wymianę opon na zimowe. Sądeczanie czekają na ostatnią chwilę, czy już wymienili samochodowe ogumienie?

Wydawać by się mogło, że już jakiś czas temu była już dobra pora, by wymienić opony na zimowe. Nie wszyscy podzielają takie teorie. – Nie wierzę w zmienianie opon. Mam nowe letnie i jestem z nich zadowolony. Nie jeżdżę daleko, w góry, czy po dużym śniegu – powiedział jeden z naszych rozmówców.

Opinie ekspertów są zupełnie inne. – Jeśli średnia temperatura otoczenia spadnie poniżej 5-7 stopni Celsjusza, to już powinniśmy założyć opony zimowe – podkreśla Szczepan Żmuda, wiceprezes Automobilklubu Podkarpackiego w Nowym Sączu.

Na szczęście jest sporo osób, które nie mają wątpliwości, by opony zmieniać. – Teraz jest już za późno. Ja zmieniłem już 1 listopada – zdradził nam mieszkaniec Nowego Sącza.

Dlaczego koniecznie trzeba zmienić opony na zimowe? – Producenci tak dobierają skład mieszanki gumowej, aby sprawdzała się w zimowych warunkach. Ponadto ma inną rzeźbę bieżnika, bardziej agresywną, niż w oponach letnich – tłumaczy Szczepan Żmuda.

Jak dodaje Waldemar Olszyński, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo. – Trzeba pamiętać o tym szczególnie u nas, w górskich terenach. Każdy odpowiedzialny kierowca wie, że kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni, czas zmienić opony na zimowe. Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo własne, ale też innych uczestników ruchu drogowego – podkreślił.

Wszystkich kierowców, którzy nie odwiedzili jeszcze wulkanizatorów, zachęcamy do rychłej wizyty w takim miejscu. Wcześniej sprawdźcie swoje zimówki. Jeśli bieżnik jest już za słaby, trzeba koniecznie kupić nowe opony.

Posłuchaj:
Relacja
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Motyka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN