To już prawdziwy boom na kierunki medyczne

18.07.2019

Uczelnie śrubują wymagania, bo chętnych jest zdecydowanie więcej niż miejsc. Mają szansę tylko najlepsi. Powód – kuszą podniesione zarobki lekarzy i pielęgniarek oraz pewna praca w zawodzie.

Także w tarnowskich szkołach średnich profile biologiczno – chemiczne, po których najczęściej myśli się o medycynie, cieszą się ogromną popularnością. Młodzi ludzie przyznają, że zamierzają wybierać takie właśnie studia.

Nie jest tajemnicą, że najbardziej ambitni doszkalają się nawet w wakacje i korzystają z korepetycji.

Jeszcze niedawno mówiło się o niedoborach kadry medycznej, teraz wszystko wskazuje na to, że to zjawisko się zmieni – potwierdza wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek – Żelazko.

I podaje liczby: nakłady na służbę zdrowia w ostatnich latach wzrosły o 30 procent. W 2014 roku wynosiły 72 miliardy złotych, obecnie – 100 miliardów. Większość została przeznaczona na wzrost wynagrodzeń.

– Musieliśmy przekazać większość tych środków na wynagrodzenia pracowników, bo były żenująco nisko. Efektem tego był exodus wyszkolonych, wysoko wykwalifikowanych kadr medycznych na Zachód, a nawet do Czech czy do Słowacji, bo tam im się bardziej opłacało. A teraz wynagrodzenia stają się atrakcyjne.

Dane pokazują, że wiele pielęgniarek wraca do kraju.

Rośnie liczba uczelni medycznych, w kolejce po akredytację są dwie kolejne, a konkurencja wśród kandydatów na studentów ogromna.

Wzrasta też liczba lekarzy – potwierdza wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek – Żelazko.

– W tej chwili mamy więcej lekarzy na rynku – dokładnie 172 tysiące, nie tak dawno było ich 153 tysiące. Zwiększyliśmy w ostatnich pięciu latach, o 9, liczbę uczelni, które kształcą lekarzy. Kolejne uczelnie są w procesie akredytacji.

Rośnie też liczba szkół dla pielęgniarek. Z 74 w 2014 roku, do 98 w 2019.

W ślad za zainteresowaniem kierunkami medycznymi, wzrastają opłaty za studia wieczorowe lub zaoczne. Za semestr na kierunku lekarskim trzeba zapłacić nawet 16 tysięcy złotych.

Pierwsza piątka najlepszych uczelni w kraju to Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.

Jednak zainteresowaniem cieszą się wszystkie szkoły wyższe kształcące lekarzy i pielęgniarki, także w mniejszych miastach i także te mniej rozpoznawalne.

Posłuchaj:
Józefa Szczurek-Żelazko
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za Słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN