Już w przedszkolu uczą się sadzenia ziemniaków. Maskotka RDN pomagała dzieciom [ZDJĘCIA]

10.05.2021

Dzieci z Freblowskiego Przedszkola Multimedialnego Tęczowy Ogród w Nowym Sączu sadziły ziemniaki. Towarzyszył im Witek, czyli maskotka radia RDN.

Wykorzystując dobrą pogodę, dzieci przekładały teorię w praktykę. Jak sobie poradziły?

Z tego rzędu się zabiera i tam w środku jest miękka ziemia. Ja u mojego dziadka sadziłem ziemniaki. Trwało to bardzo długo – mówiły przedszkolaki.

Ta forma nauki poprzez aktywność oraz konkretne prace i zabawy na świeżym powietrzu to podstawa programu przedszkolnego Friedricha Froebla. Niemiecki pedagog żył na przełomie XVIII i XIX wieku.

Froebel był przede wszystkim wynalazcą nowoczesnego przedszkola. U niego bardzo ważna była edukacja przez doświadczenia. Obecne badania naukowe wskazują, że edukacja przez doświadczenia ma aż 75% skuteczności w dłuższym okresie zapamiętywania. Czyli, jeżeli to przećwiczymy, dzieci to zapamiętają. Jeżeli wypełnimy to tylko i wyłącznie w książkach, skuteczność wynosi na poziomie 20, maksymalnie 30% – mówi dyrektor przedszkola Tomasz Jurczak.

Głównym celem nowosądeckiej placówki jest stawianie na rozwijanie talentów i kreatywności u dzieci, a tym samym lepsze przygotowanie je do nauki w pierwszy klasach szkoły podstawowej.

Łukasz Raczkowski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN