Kandydat PiS-u nie chce rozmawiać o Starym Sączu? Tylko burmistrz przybył na debatę [WIDEO]

09.10.2018

Za nami kolejna multimedialna debata samorządowa zorganizowana przed radio RDN Nowy Sącz, przy współpracy z Gazetą Krakowską i Naszą Telewizją Sądecką. We wtorek (09.10) w starosądeckiej Opoce rozmawiano o przyszłości Starego Sącza. O stanowisko burmistrza miasta i gminy stara się dwóch kandydatów, ale na debacie pojawił się jedynie obecny burmistrz Jacek Lelek. Robert Rams kandydat Prawa i Sprawiedliwości, odmówił udziału w debacie.

Jacek Lelek musiał zmierzyć się z gradobiciem pytań ze strony dziennikarzy i od samych mieszkańców.  Jedno z nich dotyczyło małej aktywności gminy w walce ze smogiem. W tej kadencji w całej gminie wymieniono tylko 200 pieców.

– Podjęliśmy wszelkie możliwe kroki, żeby otrzymać dofinansowanie do wymiany kotłów na gazowe i bardziej ekologiczne. Nasza gmina jest w 80 procentach zgazyfikowana, dlatego istnieje możliwość skutecznej walki z zanieczyszczeniem powietrza. Niestety dostępność do funduszy, z których moglibyśmy skorzystać jest utrudniona, dlatego do tej pory tak mało kotłów udało się wymienić – odpowiadał Jacek Lelek.

Kolejne pytanie dotyczyło problemów komunikacyjnych Starego Sącza i regionu. Szczególnie w kwestii zakorkowanej ulicy Węgierskiej.

– Prawdopodobnym rozwiązaniem jest budowa kolejnego mostu na Dunajcu. Ta droga nie będzie bezpośrednią Węgierską Bis, ale mam nadzieje, że spełni swoje zadanie. My jako samorząd mamy już pieniądze na budowę ronda na drodze wojewódzkiej, od którego poprowadzimy nową drogą w stronę strefy gospodarczej. Nie ukrywam, że w przyszłości będzie można wybudować kolejne kilometry jezdni w kierunku Nowego Sącza, razem z mostem na Popradzie – przekonywał burmistrz Starego Sącza.

 

Podczas debaty pojawiło się również pytanie od mieszkańców Przysietnicy. Dotyczyło ono braku przedszkola w tej miejscowości.

– Nie mam planów budowy kolejnych publicznych przedszkoli. Myślę, że jest to świetna okazja do wykazania się przedsiębiorczością przez samych mieszkańców. Jeśli powstaną kolejne niepubliczne przedszkola, to my jako gmina wspomożemy je odpowiednimi dotacjami, bo taki mamy obowiązek ustawowy – wyjaśnił burmistrz.

Jacek Lelek musiał odpowiedzieć jeszcze na pytania dotyczące między innymi remontu galerii pod piątką, budowy ścieżki w koronie drzew na Górze Miejskiej, czy rozszerzenia oferty kulturalnej starosądeckiego Sokoła.

Retransmisję debaty obejrzycie na stronie Naszej Telewizji Sądeckiej. Natomiast w środę (10.10) w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania Opoka w Starym Sączu, odbędzie się debata kandydatów na burmistrza miasta Limanowa. Startujemy o godzinie 15:30.

Poniżej link do debaty kandydatów na radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego:

Kandydaci do Sejmiku Województwa Małopolskiego w ogniu pytań [WIDEO]

 

rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Boraca
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Dariusz Chorużyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN