Karta Praw Rodziny poróżniła partnerskie miasta

18.11.2020

Belgijska gmina Puurs po dwudziestu latach zawiesiła współpracę z Dębicą. Powodem jest m.in. przyjęcie Samorządowej Karty Praw Rodziny, która ich zdaniem uderza w społeczności LGBT.

Do tych zarzutów odniosły się władze Dębicy, które w przesłanym piśmie do Puurs piszą m.in. “Dokument nie odnosi się w żadnej części do sprawy populacji LGBTQ, nie jest skierowany przeciwko żadnej grupie społecznej, nikogo też nie wyklucza”.

Do całej sprawy odniosła się także rada miejska, a dokładnie 11 radnych PiS. Wystosowali stanowisko do gminy Puurs, w której domagają się przeprosin i przywrócenia współpracy – mówi Mateusz Cebula przewodniczący rady miejskiej.

– Nasza reakcja jest adekwatna do tego co nas spotkało ze strony rzekomego “miasta partnerskiego” Puurs. Ponieważ to miasto bez żadnej próby kontaktu, rozmowy zawiesiło jednostronnie z nami współpracę. Uwierzyli młodemu radnemu, który przeczytał na Wikipedii, że jesteśmy strefą wolną od LGBT, kiedy u nas nie było takiej uchwały podjętej.

Swoje pismo do Belgów chce wysłać także 10 radnych Dębicy, którzy nie zgadzają się ze stanowiskiem radnych PiS.

Zabrakło dyplomacji zarówno ze strony gminy Puurs jaki i części naszej rady – komentuje radna Joanna Ożóg. – My staramy sprawę łagodzić. To brak dialogu spowodował, że te stanowiska są tak skrajne, zarówno ze strony Belgów, jak i ze strony klubu PiS w radzie.

Nie wiadomo póki co czy gminy się dogadają a jeśli nie, to czy nie będzie to początek końca 40-letniej historii stowarzyszenia Serce za Serce, które zrzesza zarówno Polaków jak i Belgów.

Posłuchaj:
Mateusz Cebula
Joanna Ożóg
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Michał Koralik - 11.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN