Kaszka na twarzy – przyczyny, objawy, jak się jej pozbyć?

03.03.2021

Kaszka na twarzy stanowi bardzo uciążliwy problem. Dolegliwość ta może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pojawia się nagle i wygląda nieatrakcyjnie, dlatego, gdy się pokaże, każdy z nas chce się jej jak najszybciej pozbyć. Jakie są jej przyczyny? Co zrobić, żeby się jej pozbyć? Jak jej zapobiegać ? Czym jest?

Kaszka na twarzy jest zmianą skórną, wygląda jak małe białe gródki znajdujące się pod skórą. Czasem powoduje lekki dyskomfort w postaci świądu, w miejscu występowania. Kaszka zazwyczaj pojawia się na czole i policzkach. Bardzo łatwo ją pomylić ze zwykłym trądzikiem, gdyż przypomina malutkie krostki z białym wierzchem. Trzeba zwracać na to bardzo dużą uwagę, aby zastosować odpowiednie leczenie. Rzadziej zdarza się jej pojawiać na ramionach, plecach, udach, bardzo rzadko w miejscach intymnych. Najbardziej powszechna jest u niemowląt i dzieci. Jeżeli zauważymy ją u siebie, najlepiej jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Przyczyny kaszki na twarzy

Główną, najczęściej wymienianą przyczyną kaszki na twarzy jest alergia pokarmowa. Jeżeli ona jest powodem, zmiany skórne będą swędzące. W tym wypadku należy jak najszybciej skontaktować się z alergologiem i ustalić co jest tym alergenem. Najczęściej bywa to mleko, kakao lub czekolada, orzechy albo cytrusy. Kolejną przyczyną jej występowania mogą być zatkane pory, wtedy najlepiej przyjrzeć się kosmetykom, jakie używamy, bo to właśnie one wywołały dyskomfort. Zazwyczaj są to kremy, balsamy, podkłady, przede wszystkim kosmetyki, które zawierają parafinę. Żeby sprawdzić, czy na pewno to jest źródło problemu, wystarczy wszystkie te kosmetyki odstawić i obserwować czy dolegliwość ustępuje. Innym, bardzo rzadko występującym czynnikiem, mogą być zmiany hormonalne. W takim wypadku warto jak najszybciej udać się do endokrynologa, ponieważ źródło kłopotu może leżeć w tarczycy, kaszkę na twarzy, może powodować zarówno jej nadczynność, jak i niedoczynność. W tym wypadku pomóc może przyjmowanie odpowiednich leków na tarczycę, przepisanych przez lekarza.

Kaszka na czole i twarzy u dzieci

Rodzice, widząc tę zmianę skórną u swojego dziecka, zwykle przesadzają z reakcją, bo nie jest ona groźna. Zazwyczaj znika ona po kilku tygodniach i wynika ze słabo rozwiniętego systemu obronnego organizmu. Jeżeli nie znika po kilku miesiącach, najpewniej przyczyną jest alergia pokarmowa. Warto wtedy skonsultować się lekarzem, zapewne zleci on szukanie alergenu poprzez systematyczne usuwanie z diety dziecka konkretnych pokarmów i obserwowanie zmian. Jeżeli przypadłość po odstawieniu konkretnego produktu się redukuje, należy go zupełnie wyeliminować z diety a nieprzyjemność, powinna ustąpić.

Jak się jej pozbyć?

Leczenie zależy głównie od przyczyny występowania problemu. Jeżeli te są związane z hormonami, może pomóc jedynie endokrynolog. Jeśli jednak ma podłoże alergiczne lub spowodowana jest kosmetykami, można łagodzić jej objawy samemu w domu, lub udając się do kosmetyczki. Pierwszym krokiem będzie rezygnacja z produktów będących potencjalnymi alergenami, wymienionymi wyżej. To samo dotyczy kosmetyków, należy przede wszystkim wykluczyć stosowanie tych, które zatykają pory, po jakimś czasie przypadłość powinna ustąpić. Oprócz tego można stosować zabiegi, które nam pomogą w walce z kaszką. Przede wszystkim zmian nie należy wyciskać ani wysuszać, gdyż to może jedynie pogłębić problem. Możemy stosować olejek z drzewa herbacianego, robić maseczki kojące, które mają działanie antybakteryjne. Warto zastanowić się nad stosowaniem kosmetyków aptecznych. Kosmetyki z kwasem salicylowym również mogą okazać się skuteczne. Peelingi ziarniste mogą pogorszyć sytuację, więc najlepiej je odstawić do czasu rozwiązania problemu, jeżeli koniecznie chcesz zastosować jakiś peeling, najlepiej wybrać enzymatyczny. Wizyta u kosmetyczki także może pomóc, możesz skorzystać z zabiegu z użyciem kwasu. Polega on na nałożeniu substancji, która aktywuje kwas, samego kwasu, a następnie preparatu, który zupełnie dezaktywuje jego działanie, trwa to około 40 minut.

Wydawca, Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Janusz Chruślicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN