‘Kierowco, nie zabijaj jeży!’ Wyjątkowa akcja tarnowskich uczniów

12.06.2022

Jesienią zbudowali domki i znaki ostrzegawcze, a teraz napisali artykuł z prośbą do kierowców, by zachowali ostrożność podczas jazdy. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnowie aktywnie działają na rzecz bezpieczeństwa jeży.

Jak mówią Radiu RDN uczniowie, bezpieczeństwo zwierząt na drodze jest równie ważne jak ludzi. Niestety często się o tym zapomina.

– Polscy kierowcy jeżdżą jak chcą. Nie zwracają uwagi na ograniczenia na drogach, co niesie tragiczne skutki, nie tylko dla ludzi, ale i jeży, które np. spokojnie chcą sobie przejść przez ulicę, a są w brutalny sposób zabijane. Gdyby kierowcy jeździli zgodnie z przepisami, to by nie było problemu. – Na polskich drogach rocznie ginie ponad 40 tysięcy jeży. Chcemy im pomóc, ponieważ one się wybudziły, a codziennie są zabijane na drogach, bo ludzie bagatelizują ten problem. – Jeże głównie są narażone nocą. Gdy matki szukają pożywienia dla siebie i dzieci potrafią przejść 3-4 km i niestety najczęściej kończą swoje życie na drogach.

Młodzież przekonuje, że brak zachowania należytej uwagi może w dłuższej perspektywie spowodować całkowite wyginięcie jeży, co niekorzystnie wpłynie na cały ekosystem, w tym również na ludzi.

– Jeże są zagrożone wyginięciem, więc jeżeli wszystkie umrą, bo to się może zdarzyć, to łańcuch biologiczny zostanie poważnie naruszony, co może nieść ogromne skutki dla innych zwierząt. – Myślę, że powinniśmy poświęcić więcej uwagi jeżom i organizować różnego rodzaju akcje, tak jak w naszej szkole, kiedy budowaliśmy dla nich domki na jesień. – Mamy dużo pomysłów, jak pomóc jeżom. Jednym z nich jest postawienie tabliczek ostrzegawczych przy drodze.

Wykorzystywanie tabliczek ostrzegawczych nie jest jednak możliwe z uwagi na przepisy. W związku z tym uczniowie postanowili wykorzystać swój zapał i napisali artykuł o tym, jak powinno się traktować jeże na drogach.

– To była prawdziwa burza mózgów. Pomysłów naprawdę było wiele. Pracowaliśmy w grupie kilkunastoosobowej. To są osoby, które od początku bardzo mocno zaangażowały się w ochronę środowiska naturalnego. Ci uczniowie dostrzegają, że jesteśmy częścią przyrody i musimy o nią dbać. Na nas spoczywa szczególny obowiązek, dlatego że to my – ludzie – wyrządzamy jej największą szkodę swoją działalnością – mówi nauczyciel Jerzy Żelawski.

Nauczyciel dodaje, że podobne tabliczki ostrzegawcze można spotkać w innych krajach europejskich, jak np. w Anglii i liczy na to, że wkrótce i w Polsce będzie można je umieszczać przy drogach.

Oprócz materiału informacyjnego, uczniowie bezpośrednio zwracają się do kierowców o zachowanie ostrożności.

– Uwaga! Zwracam się z prośbą do wszystkich kierowców – uważajcie na drodze! Apeluję o waszą ostrożność. Miejcie na uwadze to, że oprócz was na drodze mogą znajdować się inne zwierzątka, takie jak jeże. Razem dbajmy o to, abyśmy żyli w zgodzie na ziemi. Pamiętajcie, jeże w chwili zagrożenia nie uciekają, tylko zwijają się w kulkę. Dobrze wiecie, że są one bardzo pożyteczne i ważne dla miejskiego ekosystemu. Kierowco, proszę zwolnij!

Artykuł uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnowie możecie przeczytać poniżej:

Jeże masowo giną na drogach

Czytaj także:

Jeżowe miasteczko powstało w Tarnowie [ZDJĘCIA]

 

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Marian Jankisz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN