Od kilku dni spada liczba zakażonych koronawirusem w powiatach dębickim i mieleckim

02.12.2020

To powoduje, że w szpitalach jest mniejsza potrzeba tzw. łóżek covidowych. W Dębicy było ich do tej pory około 250. Decyzją wojewody od grudnia ta liczba się zmniejsza- mówi Ewa Leniart wojewoda podkarpacki.

– Szpital w Dębicy będzie miał możliwość przeznaczenia 74 łóżek dla pacjentów niecovidowych. Oczywiście decyzję dyrektora szpitala będzie to jakie struktury, oddziały będą uruchamiane ponownie dla pacjentów bez covida.

Ta decyzja póki co nie zmienia struktur funkcjonowania szpitala a jedynie ułatwia prace medykom – podkreśla Przemysław Wojtys dyrektor szpitala.

– Teraz mamy tyle łóżek ilu możemy obsłużyć pacjentów na spokojnie , zapewniając tlen. To jest dla nas dobra, komfortowa sytuacja. Natomiast nadal struktura szpitala pozostaje taka jaka była i nie likwidujemy oddziałów, które były przeznaczone dla pacjentów z korona wirusem.

Jak zauważa Przemysław Wojtys naukowcy mówią o trzeciej fali pandemii stąd decyzja, aby nie wracać szybko do normalnego funkcjonowania szpitala.

– To byłoby co najmniej nieroztropne, nie mówiąc już o tym, że niegospodarne likwidowanie tych wszystkich specjalnych przejść śluz, aby potem w styczniu znów na alarm przerabiać wszystko. Jeśli w styczniu okaż się, że nie ma trzeciej fali czy jest ona płaska wtedy w pierwszej kolejności oddziałów zabiegowych.

W mieleckim szpitalu obecnie jest ponad 110 łóżek przeznaczonych tylko dla pacjentów z covidem. Jak zapewnia wojewoda decyzje o tym czy ta liczba będzie zmniejszana podejmie przed Świętami Bożego Narodzenia jeśli sytuacja epidemiczna się unormuje.

Posłuchaj:
Ewa Leniart
Przemysław Wojtys
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Banek
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Niezgoda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN