Klaster chce produkować własny prąd [WIDEO]

01.08.2019

Tarnowski Klaster Przemysłowy stawia na odnawialne źródła energii i liczy na spory zysk. Energię, którą zamierza czerpać ze słońca chce wykorzystać przede wszystkim na własne potrzeby żeby zmniejszyć rachunki za prąd.

Panele fotowoltaiczne mają pojawić się na dachach inkubatora przedsiębiorczości oraz przyszłej siedziby Klastra, czyli byłej szkoły przy ul. Kochanowskiego – zapowiedział w porannym programie Słowo za Słowo prezes Klastra, Robert Wardzała.

– Panele będą produkowały prąd w ilości, pozwalającej na normalne funkcjonowanie biurowca, a także inkubatora, w którym siedziby ma obecnie 13 firm.

Biorąc pod uwagę wartość zużycia prądu w obu obiektach, Klaster może docelowo zaoszczędzić sporo pieniędzy, przeznaczanych na bieżące utrzymanie budynków – podkreśla prezes TKP.

– Oczywiście najpierw musimy zainwestować – tłumaczy Robert Wardzała. – Zarówno w przygotowanie dokumentów, niezbędnych do realizacji takiej inwestycji, jak i w zakup i montaż paneli. To koszt rzędu 2,5-3 mln złotych. Jednak według wyliczeń specjalistów, wszystkie koszty powinny się zwrócić po 5 – 6 latach. 

Po tym czasie Klaster mógłby nawet zarabiać na produkcji prądu, sprzedając go dystrybutorom.

Na razie prezes Robert Wardzała chce zlecić przygotowanie studium wykonalności – pierwsze z opracowań niezbędnych do przygotowania inwestycji.

Posłuchaj:
Robert Wardzała
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN