Klimatyczna podróż po Galicji z rydzem w roli głównej

21.09.2017

Grzybiarze z całego regionu już zacierają ręce. W ten weekend w Wysowej odbędzie się wielkie polowanie na rydza. W uzdrowisku podczas jubileuszowej już odsłony Święta Rydza, uczestnicy zawodów będą przeczesywać okoliczne lasy w poszukiwaniu tych rudych przysmaków.

Przyda się spryt, ale trzeba się też znać na grzybach. – Potrzebna jest wiedza na temat grzybów, trzeba wiedzieć jak je zbierać i gdzie ich szukać. Poza tym w konkursie weźmiemy pod lupę wagę grzybów, ale przede wszystkim zawartość koszyków. To powinny być tylko i wyłącznie rydze. Jeśli grzybiarz przyniesie z lasu grzyba niejadalnego albo trującego, zostanie zdyskwalifikowany – tłumaczył Andrzej Miernik z Domu Zdrojowego w Wysowej, współorganizator wydarzenia.

W tradycję Święta Rydza w Wysowej weszła już wystawa mikologiczna. Tam, każdy kto nie potrafi odróżnić muchomora od prawdziwka, pod okiem specjalistów będzie mógł poszerzyć swoją wiedzę.

– Nasi zaprzyjaźnieni grzybiarze ze stowarzyszenia “Na Grzyby” są oblegani przez tłumy ludzi, widzów, spacerowiczów, którzy naprawdę są zainteresowani tymi grzybami. Różnorodność grzybów, które rosną w lasach Beskidu Niskiego jest rzeczywiście fascynująca i to widać na twarzach odwiedzających tę wystawę – dodaje współorganizator.

Główną rolę podczas 10. edycji Święta Rydza w Wysowej będą grać grzyby, ale nie zabraknie też imprez towarzyszących. W klimatyczną podróż po Galicji zabiorą Was m.in. cygańskie dźwięki muzyki, kulinarne pokazy czy kiermasz galicyjski. Święto Rydza w Wysowej rusza w sobotę (23.09) i potrwa dwa dni. Radio RDN Nowy Sącz patronuje wydarzeniu.

 

Posłuchaj:
Andrzej Miernik
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Kazimierz Koprowski
play
Słowo za słowo(NS) - Artur Czarnecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN