Klimatyzacja zwiększa rozprzestrzenianie się wirusa?

25.06.2020

Tarnowskie MPK zdecydowało jednak, że od lipca uruchomi w autobusach klimatyzację, którą dotąd ze względów bezpieczeństwa – by ograniczyć emisję koronawirusa – wyłącza.

Jak tłumaczy prezes MPK, Jerzy Wiatr, na zmianę decyzji wpłynęły stabilizująca się powoli sytuacja związana z wzmożoną zachorowalnością na Covid – 19 w regionie Tuchowa oraz opinia Głównego Inspektora Sanitarnego i nacisk społeczny, by uruchomić klimatyzację.

Jak mówi prezes, wraz z klimatyzacją zostanie wprowadzony bezwzględny rygor. W autobusie nie będą mogły przebywać osoby bez maseczek.

Jak dodaje Jerzy Wiatr, otwarte szyby i silna cyrkulacja – jego zdaniem – są bezpieczniejsze.

– W opinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego jest sprzeczność, bo jest mowa, że należy zapewnić dobrą wentylację pojazdu. W momencie kiedy jest włączona klimatyzacja, wentylacja jest bardzo słaba. Uruchamiamy ją, jednak nie robimy tego całkiem nierozsądnie. Będą zamknięte szyby, ale jednocześnie w sposób bezwzględny będziemy wymagać noszenia maseczek. Będziemy wypraszać pasażerów, nie będzie kontynuowana jazda i będzie wzywana policja. Również policja nam tu pomoże, będzie akcja sprawdzania autobusów.

Wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Tomasz Dzieciątkowski, przekonuje, że wymuszony ruch powietrza – czy to przez klimatyzację, czy też wentylację albo otwarte okna – może sprzyjać zakażeniom, jeżeli będziemy mieli do czynienia z osobą zakażoną.

A najłatwiej temu zapobiec, nosząc maseczki – dodaje.

– Wirus, do tego żeby się namnożyć, potrzebuje żywych wrażliwych komórek, bezpośrednio on sam w sobie w klimatyzacji żadnej się nie namnoży. W związku z tym klimatyzacja samochodowa tym bardziej nie jest źródłem zagrożenia. Jedyna rzecz, która tutaj może być potencjalnym czynnikiem sprawczym jest to, że mamy do czynienia z wymuszonym ruchem powietrza. Proszę jednak pamiętać, że jeżeli będziemy mieć otwarte okna, to też mamy dużą szansę, że jeżeli będzie człowiek zakażony w autobusie bez maseczki i kaszlnie, kichnie, to wzniesione prądem to silne powietrze może zostać powiane dalej.

Za brak maseczki grozi mandat 500 zł.

Posłuchaj:
Jerzy Wiatr
Tomasz Dzieciątkowski
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Banek
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Niezgoda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN