Klimatyzację stosujmy rozważnie

10.07.2018

Gdy żar leje się z nieba, klimatyzacja w pracy czy w samochodzie, a coraz częściej i domach wydaje się niezbędna i bardzo wygodna.

Często jednak wraz z używaniem klimatyzacji zaczynają się problemy zdrowotne.

Lekarz Ryszard Majcherek ze szpitala św. Łukasza w Tarnowie mówi, że kłopoty biorą się stąd, że nieumiejętnie korzystamy z tych urządzeń.

Klimatyzacja przede wszystkim musi być regularnie czyszczona, a temperatura jaką ustawiamy nie może być drastycznie niższa od tej na zewnątrz. – Przy wyższych temperaturach otoczenia różnica między otoczeniem a temperaturą w samochodzie nie powinna przekraczać 5 stopni Celsjusza. Należy też pamiętać o konserwacji, o oczyszczaniu i serwisowaniu klimatyzacji, gdyż oprócz utrzymywania odpowiedniej temperatury oczyszcza ona powietrze z kurzu i substancji, które się w nim znajdują – przestrzega lekarz.

Lekarz Ryszard Majcherek dodaje, że problemy z gardłem to niejedyne problemy zdrowotne spowodowane nieumiejętnym korzystaniem z klimatyzacji.

W zabrudzonym urządzeniu mogą rozwijać się grzyby powodujące alergię czy inne dolegliwości. Najgroźniejszą chorobą, którą można zarazić się przez klimatyzację, jest legioneloza, która może doprowadzić do ciężkiego zapalenia płuc.

Przykry zapach wydobywający się z klimatyzacji to sygnał, że koniecznie trzeba ją wyczyścić.

Posłuchaj:
Ryszard Majcherek
Wydawca, Agnieszka Drozd
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Banek
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Niezgoda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN