Kłopoty i obawy w miejskich spółkach. Pandemia dotyka każdą dziedzinę życia

28.04.2020

Zmiany szykują się w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym, które spośród wszystkich spółek komunalnych ma największe problemy.

Jak powiedział naszej reporterce Jerzy Wiatr, prezes MPK, sytuacja jest bardzo zła z powodu bardzo dotkliwych strat. Nie obejdzie się też bez zwolnień.

Pracownicy już zarabiają mniej – dodaje prezes.

– Obniżyliśmy do zera fundusz premii motywacyjnej dla pracowników. Jest to średnio 200 zł. Niektórzy mieli wyższe premie, to starta będzie większa – kilkaset zł. To jest najłagodniejszy wariant, który przyjąłem. Konieczna jest też redukcja zatrudnienia. To może być kilkanaście osób, może 20. Część osób odchodzi na emerytury, części kończą się umowy i nie będą już przedłużane. Proces redukcji etatów rozpocznie się w najbliższych tygodniach.

Straty miesięczne w MPK sięgają średnio 400 tysięcy zł.

– To są bardzo duże straty, kiedyś przed laty kilkaset tysięcy to były straty roczne, które nas martwiły, teraz to ma miejsce w skali miesiąca. Została ograniczona liczba wozokilometrów, a koszty nasze pozostały na podobnym poziomie. Oczywiście oszczędzamy na paliwie, ale to zdecydowanie nie wystarczy, bo nasze przychody w przypadku np. kwietnia zmniejszyły się o 660 tysięcy zł. To, że jest mniej ludzi w autobusach, to z kolei wpływa na budżet ZDiK-u, bo nie ma przychodów z biletów. Jak ZDiK nie ma przychodów z biletów – nie ma nam z czego płacić. I to jest błędne koło.

Wiceprezydent Piotr Augustyński zapewnia, że pozostałe spółki mają stabilną sytuację.

Tarnowskie Wodociągi czy MPEC – jak dodaje prezydent – mają przygotowany plany skoszarowania pracowników na wypadek dużego wzrostu zakażeń w mieście, by zapewnić ciągłość dostaw wody czy ciepła.

Jak mówi prezes Tarnowskich Wodociągów, Tadeusz Rzepecki, to alternatywa ostateczna. Jak dodaje, taka sytuacja miała już miejsce przed 39 laty w historii spółki.

– W pewnych momentach może być to rozwiązanie jedyne albo najbardziej korzystne. Gdyby taka sytuacja nastała potrzeba izolować pracowników tak, by przez jakiś czas mogli być dostępni w pracy, nie wychodząc z zakładu. Trzeba zakwaterować pracowników w środki do spania, wyżywienie. Mieszkaliby na terenie zakładu, nie byłaby wielka grupa, ale taka, która wystarczy na zabezpieczenie bieżącej działalności przedsiębiorstwa.

Jak dodaje prezes Tarnowskich Wodociągów, z powodu Covid – 19 spółce doskwiera problem z płatnością od firm, bo wiele z nich przedłuża terminy zapłaty.

W Miejskim Przedsiebiorstwie Energetyki Cieplnej pracownicy biurowi pracują zdalnie.

Jak informuje prezes spółki, Krzysztof Rodak, wdrożono specjalne procedury dla pracowników obsługujących Elektrociepłownię Piaskówka i nadzorujących pracę miejskiej sieci ciepłowniczej umożliwiające separację pracowników w celu przeciwdziałania ich zakażeniom.

– Zestawiliśmy zmiany pracowników, aby one się nie mieszały. Pracownicy są również rozśrodkowani w samym obiekcie, dlatego że zakażenie ich lub kwarantanna stwarzałyby bardzo poważne problemy z eksploatacją obiektów, ponieważ eksploatacja wymaga uprawnień specjalnych do obsługi urządzeń energetycznych, ale również i wiedzy specjalistycznej. Są to pracownicy bardzo trudno zamienni. Mierzymy również temperaturę pracowników. Rozważamy – w przypadku dużego nasilenia się zakażeń w mieście – możliwość koszarowania części pracowników.

Prezes MPEC-u apeluje do mieszkańców, by zachowali dystans do pracowników, którzy pracują w terenie.

– Apeluję, żeby zachować bezpieczną odległość dla obopólnego bezpieczeństwa, żeby nie przekraczać strefy bezpieczeństwa – dwóch metrów – bo ona jest ważna dla transmisji wirusa. Zwykle gdy pracujemy w terenie, bardzo dużo mieszkańców podchodzi, zadaje pytania pracownikom. Dlatego prosimy mieszkańców, by nie zbliżali się i nie przekraczali tych stref bezpieczeństwa w czasie pandemii. Chcemy takie procedury stosować, by utrzymać ciągłość usługi, a po drugie, wykonywać też planowane zadania.

Największym spodziewanym problemem MPEC-u będzie regulowanie należności.  Ponieważ spółka stosuje długie terminy płatności, problem nie jest jeszcze zauważalny. Jednak odbiorcy już sygnalizują problemy z płatnościami.

Posłuchaj:
Jerzy Wiatr
Tadeusz Rzepecki
Krzysztof Rodak
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Frączek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN