Kobiety wciąż w niewielkim stopniu systematycznie zgłaszają się na badania czy korzystają z zaproszeń kierowanych do grup ryzyka – mówią tarnowskie Amazonki

06.02.2020

A to właśnie wczesna wykrywalność zmiany bardzo często gwarantuje długie życie.

Gdy pojawiają się niepokojące objawy, może być już za późno – mówiły w Pulsie Regionu prezes Stowarzyszenia Klub Amazonka, Maria Gołofit i wiceprezes Eleonora Surma.

Największą bolączką polskich kobiet jest niechęć do badania się – przekonują.

– Jest z tym beznadziejnie w Polsce. Jako klub jeździmy z prelekcjami, żeby samobadać się, poddawać badaniom profilaktycznym, które są nam proponowane. Niestety kobiety generalnie boja się i stwierdzają, że lepiej nie wiedzieć. Tymczasem wcześnie wykryta zmiana jest w bardzo dużym procencie wyleczalna. Najlepszym dowodem na to jesteśmy my – 23 i 21 lat po operacji.

Stowarzyszenie – Klub Amazonka – działa już od 20 lat przy nowym szpitalu w Tarnowie i otacza pomocą kobiety.

– Udzielamy nie tylko porad prawnych – co się należy kobiecie, jak dalej postępować. Poza tym sama choroba pozostawia na psychice kobiety bardzo duże, ujemne skutki, w związku z tym te kobiety potrzebują nie tylko fizycznej rehabilitacji, ale psychicznego wsparcia i w ten sposób je też wspieramy, łagodząc skutki obciążenia.

Jak podkreślają tarnowskie Amazonki, w wielu krajach zachodnich, badania mammograficzne czy cytologia należą do obowiązkowych badań okresowych wykonywanych dla zakładu pracy.

W Polsce niestety nie.

Dodajmy, że Polki najczęściej chorują na raka piersi. Mężczyźni na raka gruczołu krokowego.

Posłuchaj:
Maria Gołofit i Eleonora Surma
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Kotarba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN