Kolej wyjaśnia, dlaczego znów zalało przejazdy pod wiaduktami

04.08.2019

Przez ponad godzinę po ulewie 31 lipca nieprzejezdne były przeprawy na Krakowskiej, Gumniskiej, Warsztatowej i Czerwonych Klonów.

Kierowcy i mieszkańcy ze zdziwieniem i niecierpliwością pytali, co jest nie tak i dlaczego nowo przebudowane wiadukty wciąż są zalewane, bo po remontach takie rzeczy miały się już nie zdarzać.

Jak informuje Dorota Szalacha, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe, przyczyną zalania Krakowskiej, Warsztatowej i Czerwonych Klonów była przerwa w dostawie prądu. – Problem wystąpił tylko dlatego, że przez chwilę nie było zasilania ze strony dystrybutora sieci, czyli Tauronu. Pompa nie działała przez chwilę, ale zaraz po powrocie zasilania, woda została odpompowana. Problem pojawił się w całym mieście i nie tylko przy wiaduktach, które realizowały PKP PLK, w całym Tarnowie był bardzo intensywny opad w bardzo krótkim czasie – mówi Dorota Szalacha

Powodem zalewania przejazdu pod wiaduktem na Gumniskiej jest najprawdopodobniej mało wydajna pompa.

Jak wyjaśnia rzeczniczka PLK, wykonawca teraz weryfikuje problem i pompa docelowo zostanie wymieniona.  – Na Gumniskiej sytuacja powtórzyła się. Wykonawca ponownie sprawdzi drożność pompy, jej wydajność. Jeżeli potwierdzi się podejrzenie, ze pompa jest mało wydajna, zostanie wymieniona urządzenie o większej wydajności. Docelowo jest tam przewidziana pompa o wyższych parametrach – po zakończeniu prac pod wiaduktem na al. Tarnowskich. Jeżeli jednak problem się znów pojawi, pompa zostanie wcześniej wymieniona – wyjaśnia Dorota Szalacha

Tymczasem budowa wiaduktu przy al. Tarnowskich trwa już od blisko 3 lat. Robotnicy mają problemy z wodami gruntowymi, które mimo wielu zabezpieczeń, wlewają się na teren obiektu.

PKP PLK liczy jednak, że przejazd pod wiaduktem będzie możliwy jeszcze końcem tego roku.

 

Posłuchaj:
Doroty Szalachy
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN