Repatrianci z Kazachstanu zamieszkali w Gminie Tarnów

26.09.2018

Już po oficjalnym powitaniu w Urzędzie Gminy Tarnów – rodzina repatriantów z Kazachstanu zamieszkała w Koszycach Małych.

Tatiana i Sergey wraz z dwójką dzieci, 10-letnim Aleksandrem i 15-letnim Dimitrem próbują się zaaklimatyzować.

Bariera językowa jest na razie dla nich dużym problemem, ale pomóc im w tym mają praca i szkoła.

Jak mówi głowa rodziny, Sergey Buss, to dla nich powrót do korzeni. -Moja babcia i mój dziadek byli Polakami, ich marzeniem było wrócić do Polski. Zrobiliśmy to za nich – mówi.

Proces sprowadzania repatriantów przebiega w gminie Tarnów od kilku lat. Jak mówi wójt, Grzegorz Kozioł, dzieje się tak dlatego, że istnieje duża chęć powrotu do Ojczyzny. – Osobiście byłem w Kazachstanie i widziałem tam, w jakich warunkach żyją Polacy. Przede wszystkim zobaczyłem jednak, że jest duża chęć powrotu Polaków do ojczyzny. Ta decyzja, którą podjęliśmy jako rada gminy, nie była trudną decyzją, bo przede wszystkim mamy warunki na przyjęcie Polaków z Kazachstanu. Mamy lokale, które możemy im udostępnić, wynająć, ale przede wszystkim to, co kiedyś było problemem, już problemem nie jest, mianowicie praca – wyjaśnia Grzegorz Kozioł.

Przyjazd rodziny z Kazachstanu kiedyś mógł wywoływać pewne kontrowersje. Wójt gminy Tarnów tłumaczy jednak, że aktualnie ten problem jest w większości zażegnany.

– Obecnie, na tym etapie nie słyszę negatywnych słów zwłaszcza, że koszty dla gminy są praktycznie zerowe. Doposażenie mieszkania jest refundowane, a pracowników potrzebujemy i tak. Ja na przykład nie mam pracowników gospodarczych, robię nabory i nikt mi się nie zgłasza, a więc to jest dla nas zysk – dodaje wójt Kozioł.

Rodzice Sergey i Tatiana dostali pracę w Urzędzie Gminy. Ich dzieci pójdą do polskiej szkoły podstawowej.

Mieszkanie w Koszycach Małych wyremontowano i urządzono dzięki dotacji z ministerstwa.

Posłuchaj:
Sergey Buss
Grzegorz Kozioł
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN