Kolejne głuszce zamieszkają w paśmie Jaworzyny Krynickiej [ZDJĘCIA]

24.07.2018

Ten gatunek ptaków jest pod ścisłą ochroną. Grozi mu wyginiecie, dlatego Nadleśnictwo Nawojowa od lat dba o to, by zasiedlić w lasach coraz więcej głuszców. Sprowadzają młode okazy z Wolierowej Hodowli Głuszców z Wisły i przyzwyczajają do życia w nawojowskim lesie.

Zanim młode głuszce wyjdą na wolność, muszą się zaaklimatyzować.

– W ich naturalnym środowisku zamontowaliśmy dwie woliery. Matka uczy zachowań antydrapieżniczych, uczy przyjmowania pokarmu, w jaki sposób zachować się w danych warunkach atmosferycznych. Te pisklęta cały czas mogą obserwować swoje matki, nabywać behawioru, który będzie im już potrzebny w życiu na wolności – tłumaczy Bartłomiej Sołtys, zastępca Nadleśniczego Nawojowa.

W lasach Nadleśnictwa Nawojowa jest już około 40 głuszców. Teraz dołączy do nich kolejnych 18 sztuk. Ptaki sprowadzano tu od kilkunastu lat. Jednak część z nich nie przeżyła starcia z drapieżnikami. Na głuszce polują m.in. lisy, kuny czy jastrzębie. Najwięcej tych charakterystycznych kuraków żyło w Beskidzie Sądeckim i Paśmie Jaworzyny Krynickiej w latach 60. , później populacja drastycznie spadła. Teraz Głuszec jest objęty ochroną ścisłą gatunkową.

Zobacz film z zasiedlenia głuszców.

Posłuchaj:
Bartłomiej Sołtys
Jolanta Moździerz, fot. Nadleśnictwo Nawojowa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Koralik
play
Słowo za słowo (NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN