Kolejny dąb pamięci w Tarnowie

01.05.2020

Drzewo zasadzono w czwartek obok Pomnika I Transportu Więźniów do KL Auschwitz dla upamiętnienia 80. rocznicy tego wydarzenia.

– mówi Ryszard Lis, Prezes Towarzystwa Pamięci o KL Auschwitz w Tarnowie.

Będą piękne trzy dęby, które będą pamiętać dłużej niż my. To ważny moment. Zdarzyła się nam, jako Tarnowowi, ta tragiczna historia. Tu się to wszystko zaczęło, stąd wyszło ponad 50 transportów i ponad 7 tysięcy ludzi tylko do Auschwitz. Stąd też wyszedł ostatni transport żydowski 8 tysięcy osób, też do Auschwitz. Więc Tarnów w tym obozie zaznaczył się tragiczną kartą. Trzeba o tym pamiętać, bo nie może się powtórzyć ta straszna rzecz.

Na Placu Więźniów KL Auschwitz są już dwa Dęby Pamięci 70- i 75-lecia, zasadzone przez więźniów pierwszego transportu oraz budka telefoniczna, w której każdy numer nadany uczestnikowi tego transportu, po wybraniu przypomina historię jego życia, a także Pomnik I Transportu Więźniów do KL Auschwitz upamiętniający 728 osób, które 14 czerwca 1940 roku wyjechały z Tarnowa do niemieckiego obozu zagłady.

Inicjatorem wydarzenia było Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem Pamięć o KL Auschwitz-Birkenau w Tarnowie.

Zaplanowane przez Komitet na 13 czerwca główne uroczystości patriotyczne 80. rocznicy pierwszego transportu z Tarnowa do KL Auschwitz, ze względu na panującą pandemię prawdopodobnie nie odbędą się. Członkowie Komitetu zapowiadają jedynie symboliczne złożenie kwiatów pod pomnikiem.

Posłuchaj:
Ryszard Lis
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Motyka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN