Kolejny etap remontu tuchowskiej bazyliki zakończony

23.01.2021

W ciągu roku kapitalny remont przeszło otoczenie bazyliki. W jego ramach sporządzono nową kanalizację deszczową wokół sanktuarium, odnowiono pomieszczenie świetlicy środowiskowej, a także dziedziniec wokół bazyliki wraz z ogrodzeniem, murem oporowym i schodami prowadzącymi na Lipowe Wzgórze, na którym znajduje się XVII-wieczna świątynia.

Główna dotacja na ten cel pochodziła z Urzędu Marszałkowskiego, który w 2019 przekazał poprzez gminę 100 tys. złotych na remont dachu, a w 2020 około 2 milinów na modernizację obejścia wokół bazyliki.

– Jesteśmy miejscu szczególnym, jeżeli chodzi o Małopolskę, bo Bazylika Matki Boskiej Tuchowskiej ściąga tutaj pątników z różnych stron, nie tylko naszego województwa. Oczywiście wspieramy generalnie modernizację, renowację obiektów zabytkowych, ale też w sposób szczególny staramy się wspierać obiekty zabytkowe sakralne, czego tu jest najlepszy przykład. Zobaczymy, jeżeli tylko będą takie możliwości, to oczywiście w dalszym ciągu będziemy wspierać bazylikę i ojców redemptorystów – mówi Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

O pozyskanie środków na remont jednego z najstarszych sanktuariów w Małopolsce starała się również pochodząca z Tuchowa poseł Anna Pieczarka.

– Dla mnie to miejsce szczególne, ponieważ w Tuchowie urodziłam się i zawsze z największym sentymentem przyjeżdżam do Matki Bożej Tuchowskiej. Cieszę się że też mówimy dzisiaj o inwestycjach że dzisiaj możemy cieszyć się z dokonanych inwestycji. Jeszcze członek zarządu Województwa Małopolskiego też przyczyniłam się do tego, że w środki finansowe, których skuteczność i działanie możemy dzisiaj podziwiać, a zostały przez zarząd, w którego byłam składzie, przeznaczone właśnie na renowację zniszczonego dachu.

Dotacja pochodziła z Regionalnego programu operacyjnego województwa małopolskiego na lata 2014-2020. Dodatkowo, dzięki dotacji z RPO bazylika zyskała nową iluminację wieży, placu oraz najpiękniejszych elementów świątyni.

Posłuchaj:
Witold Kozłowski
Anna Pieczarka
Anna Szczepanek, Bartek Ziaja, fot. Bazylika Mniejsza w Tuchowie
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN