Kolejny mural będzie zdobił miejską kamienicę

16.10.2019

Tym razem będzie to postać wybitnego tarnowskiego kompozytora i pianisty – Józefa Władysława Krogulskiego. Malunek powstanie na skwerze Bohaterów Zadwórza 1920, u zbiegu ulic Lwowskiej i Szerokiej. To inicjatywa Rady Osiedla Starówka.

Na wykonanie muralu ogłoszono specjalny konkurs. Jury jednogłośnie z 21 projektów wybrało ten autorstwa Joanny Popek – Solak.

Takimi przedsięwzięciami chcemy przede wszystkim edukować na temat historii Tarnowa – mówi przewodniczący Rady Osiedla Starówka, Ryszard Żądło.

– Żebyśmy mogli pokochać nasze miasto, szanować to miasto i czuć się dumnym, że jesteśmy mieszkańcami tego miasto, musimy poznać jego historię. Mamy przepiękne zabytki, przepiękną historię, wspaniałych ludzi, którzy byli tutaj przez wieki i tworzyli to nasze miasto. Trzeba o tym mówić i mieszkańcy Tarnowa powinni pierwsi o tym wiedzieć.

W perspektywie pięciu lat musimy myśleć o konserwacji, czy naprawie murali – dodaje Ryszard Żądło.

– Po około pięciu latach przyglądniemy się temu muralowi i sprawdzimy, czy mural wymaga tego. Będziemy analizowali, czy on już wymaga zabiegów zabezpieczająco-konserwatorskich.

Mural, według zapewnień, ma powstać na jesień przyszłego roku, w 205. rocznicę urodzin muzyka.

Do 27.10 w Biurze Wystaw Artystycznych można oglądać wystawę pokonkursową, a na niej wszystkie nadesłane prace. Poniżej prezentujemy projekty, które znalazły się na podium konkursu.

Posłuchaj:
Ryszard Żądło
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN