Kolizje, dachowania, LPR w akcji. Kolejny niebezpieczny weekend na drogach regionu [ZDJĘCIA]

10.08.2020

W niedzielę wieczorem na autostradzie A4 doszło do poważnego zdarzenia drogowego z udziałem 25-letniej mieszkanki Krakowa. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR. Ostatecznie poszkodowana z poważnymi obrażeniami została przetransportowana do tarnowskiego szpitala przez naziemny Zespół Ratownictwa Medycznego.

– 25-letnia mieszkanka Krakowa, jadąc w kierunku Rzeszowa na 505 kilometrze autostrady A4, kierując pojazdem marki Honda Civic, z niewyjaśnionych jak dotąd przyczyn utraciła panowanie nad pojazdem, zjechała do rowu, a następnie dachowała. W wyniku tego zdarzenia doznała obrażeń głowy oraz kręgosłupa. Na razie posiadamy informację, że pani jest przytomna i mamy nadzieję, że wszystko skończy się dobrze, natomiast nie mamy informacji co do stanu trzeźwości tej pani. Z racji jej stanu pobrano jej krew do badań i na wyniki będziemy musieli jeszcze trochę poczekać – mówi asp. sztab. Olga Lesińska – Żabińska z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

To niestety nie jedyne niebezpieczne zdarzenie w trakcie minionego weekendu.

W piątek na parkingu przed jednym ze sklepów w Tuchowie doszło do zderzenia samochodu osobowego z koparką. W sobotę w Pogórskiej Woli na DK 94 dachował samochód osobowy przewożący łódź. Kierowca Isuzu zjechał z drogi głównej chcąc uniknąć zderzenia z osobówką, która nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu.

Najtragiczniejszy wypadek miał miejsce w niedzielę Bieśniku, gdzie zginął 41-letni motocyklista, który w miejscu niedozwolonym podjął manewr wyprzedzania, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z samochodem osobowym.

Wśród powodów licznych zdarzeń drogowych Policja wylicza nadmierną prędkość, niezachowanie należytej ostrożności, alkohol, ale także… dobrą pogodę.

Jak podkreśla asp. sztab. Olga Lesińska-Żabińska , dobre warunki pogodowe paradoksalnie sprzyjają wypadkom drogowym. Przy wysokich temperaturach spada koncentracja kierowców, również intensywne słońce może utrudniać widoczność na drodze.

– Pamiętajmy o tym, że te upały, które panują ostatnio w naszym kraju, wcale nie są dobre dla kierowców, ponieważ dekoncentrują uwagę. Możemy być rozkojarzeni, na pewno nasz czas reakcji jest mocno spóźniony. Może dojść również, zwłaszcza u osób starszych, do jakichś omdleń, czy osłabieni, co też może skończyć się tragicznie. Dlatego apelujemy, żeby jednak zwolnić, ściągnąć nogę z gazu i jechać z bezpieczną prędkością tak, żeby w razie jakiegoś niespodziewanego zdarzenia, czy reakcji innych kierowców, zdążyć zahamować, odpowiednio zareagować do sytuacji – mówi Olga Lesińska-Żabińska.

Obecny czas to także wakacyjny wzmożony ruch pojazdów, zwłaszcza w weekendy, podczas których jest tzw. wymiana turnusów.

Zachowajmy szczególną ostrożność!

Posłuchaj:
Olga Lesińska-Żabińska
Anna Szczepanek, fot. Tarnowska Policja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Janusz Kwaśniak
play
Słowo za słowo (NS) - Ludomir Handzel
play
Rozmowa sponsorowana - Zespół Szkół w Starym Sączu
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN