Komary w tym roku zostaną z nami na dłużej

30.07.2020

Deszczowa i chłodna wiosna i wilgotne lato – to według dr inż. Robert Rossa z Uniwersytetu Rolniczego, główne przyczyny plagi komarów, z jaką zmagamy się w ostatnim czasie. Z tego powodu w tym roku wykluły komary, których larwy przez kilka lat zalegały najczęściej w otoczeniu zbiorników wodnych.

To czy komary sobie nas upodobają, zależy od wielu czynników – mówi dr Rossa.

– Przede wszystkim skład chemiczny potu, płeć ma też znaczenie, okres rozwoju danej osoby. Kobiety statystycznie są kłute rzadziej. Też kosmetyki, które wydzielają różnego rodzaju substancje będą aktywizowały, czy zachęcały komary do kąsania. Przede wszystkim jest to dwutlenek węgla, mocznik, amoniak.

Jak dodaje ekspert, obecnie istnieje około 50 gatunków komarów. Ludzi kłują tylko komarzyce, chociaż nie wszystkie gatunki. Te mniej groźne można rozpoznać po tym, że siedząc podnoszą przednie odnogi do góry.

Komary można odstraszać kocimiętką, cebulą czy miodem. Owady te nie lubią też kwasku cytrynowego.

Ze względu na tegoroczne lato najprawdopodobniej komary zostaną z nami aż do września, chyba że wcześniej się ochłodzi i przestanie regularnie padać deszcz.

Więcej na temat tegorocznej plagi komarów dzisiaj po godzinie 16:30 w reporterskim podsumowaniu tygodnia radia RDN Małopolska

Posłuchaj:
Robert Rossa
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (NS) - Przemysław Czarnek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN