Komunikat wojewody ws. ewentualnego zawieszenia zajęć w szkołach

31.08.2020

Decyzji o zawieszeniu zajęć nie mogą podejmować samodzielnie ani władze samorządowe, ani dyrektorzy placówek.

Komunikat wojewody pojawił się w związku z informacjami o decyzji władz Zakopanego ws. stacjonarnego powrotu do szkoły 28 września.

Wojewoda małopolski podkreśla, że takie działanie władz samorządowych miasta Zakopane nie ma podstaw prawnych.

Władze samorządowe Zakopanego nieco się pospieszyły – mówi RDN wojewoda małopolski, Łukasz Kmita.

– Uzyskałem taką informację, że nie miały za cel – po pierwsze – destabilizowanie systemu edukacji i to mnie cieszy. Natomiast ustaliliśmy także, że szkoły będą funkcjonowały normalnie od 1 września, natomiast gdyby pojawiły się niepokojące informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej, to Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem będzie podejmował decyzje w odniesieniu do poszczególnych placówek. I uznaliśmy, że samorząd Zakopanego będzie respektował te działania.

Dyrektor szkół lub placówek oświatowych mogą zawiesić zajęcia wyłącznie po uzyskaniu pozytywnej opinii powiatowego inspektora sanitarnego.

Jak dodaje wojewoda, do Małopolskiej Inspekcji Sanitarnej w piątek wysłał pismo, w którym prosi inspektora, by przy wyrażaniu opinii w sprawach prowadzenia zajęć edukacyjnych w formie zdalnej lub hybrydowej inspektorzy opierali się wyłącznie na swojej wiedzy i aktualnej ocenie sytuacji epidemicznej, by nie ulegali naciskom.

– Będę w sposób szczególny dbał o to, żeby żadne władze samorządowe ani żadne media nie naciskały na inspektorów powiatowych. Małopolscy powiatowi inspektorzy dokładnie wiedzą, jaka jest sytuacja epidemiczna w ich terenie, dlatego to oni będą podejmowali decyzje. Poprosiłem także, żeby dla ułatwienia kontaktu z dyrektorami szkół zostały uruchomione specjalne numery telefonów i maile.

Jak informuje Małopolski Kurator Oświaty, wszystkie szkoły i placówki powinny rozpocząć naukę w trybie stacjonarnym.

Kurator podkreśla, że w trosce o bezpieczeństwo uczniów należy kategorycznie przerwać stan niepewności i destabilizacji, w jakim tkwią uczniowie od marca tego roku.

Posłuchaj:
Łukasz Kmita
Jadwiga Koziol, fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Motyka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN