Do końca sierpnia ma być decyzja ws. wpisania Młyna Szancera do rejestru zabytków

28.07.2020

Tarnowski konserwator zabytków wystąpił o wpisanie do rejestru bryły zewnętrznej murów, która od lat 90. XX wieku ulega degradacji, a pożar w 2015 roku dodatkowo zniszczył obiekt.

Jak tłumaczy kierownik tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, Paulina Obara, wpisanie Młyna na listę zabytków daje możliwość konserwatorowi zlecenia  prac koniecznych do wykonania jeszcze w tym roku w celu ratowania obiektu.

– Jeżeli w najbliższym czasie właściciel nie podjąłby kroków adaptujących budynek i go zabezpieczających, to – w przypadku wpisania do rejestru – mamy takie możliwości. Będziemy przeprowadzać kontrole, później będą zalecenia konserwatorskie z ograniczeniem czasowym, chodzi o prace związane z zabezpieczeniem budynku, bo cały obiekt zagraża katastrofą budowlaną w każdej chwili. Czyli – jeżeli obiekt trafi do rejestru – będziemy mieć możliwości, żeby ten obiekt zachować dla przyszłych pokoleń. Np. zalecimy częściową rozbiórkę, przemurowanie niektórych elementów, wzmocnienie.

Jak dodaje tarnowski konserwator zabytków, właściciel już składał zastrzeżenia do procedury wpisania Młyna do rejestru.

– Składał zastrzeżenia, wykonał też swoją ekspertyzę, która wykazała zły stan techniczny obiektu i zaleca rozbiórkę, przemurowanie obiektów i pozostawienie budynku spichlerza. My wykonaliśmy swoją ekspertyzę, która również potwierdza zły stan, jednak daje też możliwość wykorzystania materiału i ścian oraz ich zabezpieczenia. Przedstawiał nam też swoje koncepcje – usługi, hotel, był też pomysł na mieszkania. Na razie jest to na etapie dyskusji.

Dodajmy, że kilka lat temu tarnowski restaurator – do którego należy XIX- wieczny Młyn Szancera – zwrócił się do miasta, by zmieniło plan zagospodarowania tego miejsca, dopuszczając powstanie w nim budownictwa wielorodzinnego.

Rada Miejska zmieniła plan, by obiekt nie niszczał i przedsiębiorca mógł zrealizować swoje plany.

Decyzję ws. wpisania Młyna Szancera do rejestru zabytków podejmie małopolski konserwator zabytków w Krakowie.

Posłuchaj:
Paulina Obara
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN