Konflikt w szkole

03.12.2019

Atmosfera zastraszania, brak współpracy z dyrektorem, zakaz prowadzenia realizowanych od kilkunastu lat programów międzynarodowych oraz groźba zwolnienia z pracy dla 30 proc. osób.

–To tylko niektóre zarzuty jakie mają nauczyciele z Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu do nowej dyrektor szkoły.

O tym, że nie dzieje się dobrze w popularnym “elektryku” mówi się od marca, kiedy po wygranym wyroku sądu na stanowisku dyrektora szkoły zasiadła Lidia Gereło.

Konfliktowych sytuacji nie brakuje – relacjonuje Ewa Bożek jedna z nauczycielek.

-Wielokrotnie zdarza się tak, ze pracownicy wychodząc z gabinetu pani dyrektor z płaczem. Od wielu lat realizuje projekty społeczne, językowe m.in. Erazmus. Dyrektor zakazała realizacji ich w przyszłym roku, bo jak tłumaczyła ma inne priorytety. Także po 12 latach współpracy ze szkołami niemieckimi zostałam ograniczona.

Nauczycielki o trudnej sytuacji w szkole powiadomiły starostwo powiatowe i kuratorium. Opisują konfliktowe sytuacje.

Agnieszka Kusek z kolei twierdzi, że do akt została jej wpisana karę za zostawienie uczniów, ale oficjalnej informacji w tej sprawie od dyrekcji nie otrzymała.

Wprowadzono kodeks etyki, gdzie np. kobiety nie mogą nosić spodni – dodaje Ewa Bożek.

Dodatkowo nauczyciele boją się o swoją pracę, bo na konferencjach słyszą od dyrekcji, że od września 30 proc. nauczycieli pójdzie na bruk i nie będą to osoby zatrudnione w tym roku w ramach porozumienia miedzy powiatem i miastem.

Chodzi o 16 nauczycieli, którzy tracili pracę w likwidowanych gimnazjach. O zaostrzającym się konflikcie wiedzą władze powiatu mieleckiego.

Wicestarosta, Andrzej Bryła zapewnia, że spotka się ze zwaśnionymi stronami.

– Poprosiłem panią dyrektor, aby zwołała Radę Pedagogiczna w Zespole Szkół, podczas której, jako osoba odpowiedzialna za oświatę ponadpodstawową, będę chciał szczegółowo omówić z całym gronem pedagogicznym bieżącą sytuację w tej placówce i próbować w tej sytuacji zmierzać do mediacji.

A póki co na najbliższej sesji powiatowej, radni zajmą się skargą jednej z nauczycielek na postępowanie dyrektor “Groszkowskiego”.

Do tematu będziemy wracać.

Posłuchaj:
Ewa Bożek
Andrzej Bryła
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Patryk Wicher
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN