Konflikt zażegnany?

02.01.2020

Finał nieporozumienia ws. renowacji Cmentarza Żydowskiego.

Zwykłe przeoczenie i niewystąpienie o przedłużenie pozwolenia na renowację tarnowskiego kirkutu wywołały burzę między krakowską Gminą Żydowską, konserwatorem zabytków i Komitetem Opieki Nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie. Jak informowaliśmy, spowodowało to wycofanie pełnomocnictw przez żydowską Gminę.

Komitet przez ostatnie lata zbierał pieniądze po całym świecie i odnawiał popadające w ruinę nagrobki oraz cmentarz.

Wszystko zakończyło się 1000-złotowym mandatem od konserwatora i przekazaniem ponownego pełnomocnictwa do prac i opiekowania się kirkutem dla prezesa Komitetu Opieki Nad Zabytkami Kultury Żydowskiej Adama Bartosza.

Jak wyjaśnia w rozmowie z RDN Adam Bartosz, projekt renowacji zakładał, że prace się zakończą w 2018 roku.

– Prezes Gminy Żydowskiej w Krakowie trochę się tym przejął, ponieważ nie był na cmentarzu od co najmniej 4 lat. Zaniepokoił się, że coś się z cmentarzem przykrego stało podczas renowacji i interweniował u konserwatora. Doszliśmy do porozumienia. Przecież my wyręczmy Gminę w bardzo ciężkim obowiązku. 3 miliony dzięki nam wpłynęło na majątek Gminy. O ponad 3 miliony wartość obiektu się zwiększyła.

Jak dodaje prezes Komitetem Opieki Nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, przedłużenie renowacji jest konsekwencją zbiórki pieniędzy na wkład własny.

– Ze względu na to, że nie byliśmy w stanie zebrać wkładu własnego – bo prawie milion zł trzeba było uzbierać, żebrząc wręcz po całym świecie – przesunęliśmy termin oddania cmentarza po remoncie na rok 2019. To jest cmentarz, który teraz stawiany jest za wzór w Europie.

Renowacja Cmentarza Żydowskiego kosztowała 3 miliony zł.

2 miliony 200 tys. Komitet otrzymał z dotacji. Wkład własny to pieniądze uzbierane od rodzin tarnowskich Żydów.

W najbliższych latach będą realizowane projekty edukacyjne na nekropolii.

Posłuchaj:
Adam Bartosz
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Koralik
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Stach
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN