Koniec dramatu mieszkańców bloku w Koszycach Wielkich

28.12.2018

Sąd Okręgowy w Tarnowie przeniósł własność lokali w stanie wolnym od obciążeń z zadłużonego dewelopera na mieszkańców bloku przy Stromej w Koszycach Wielkich.

Po 5 latach to już najprawdopodobniej koniec życia w strachu, że ich mieszkania zostaną zlicytowane, bo deweloper nie przeniósł na nich prawa własności.

Najprawdopodobniej, bo wyrok jest zaoczny i biznesmen ma teraz czas na złożenie zażalenia.

Żądanie mieszkańców sąd uwzględnił w całości. Jak mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia Marek Syrek, uprawnienia  lokatorów nie budziły żadnej wątpliwości sądu.

Sytuacja skomplikowała się jedynie o tyle, że powstały długi, które zostały zabezpieczone hipotekami i zostały wszczęte egzekucje. Konsekwencje tych działań jednak państwa nie dotyczą. Nie dotyczą również państwa skutki wszczęcia egzekucji, ponieważ – jak wyjaśnił Sąd Najwyższy – takie wszczęcie egzekucji również nie obciąża nabywców. Postępowanie trwało tak długo, co spotykało się z niezadowoleniem, nie wynikało to jednak z opieszałości działań różnych organów, tylko z istoty postępowania grupowego. Wyrok ma charakter zaoczny z uwagi na fakt, ze pozwany nie zajął stanowiska w sprawie, nie pojawił się na żadnej rozprawie i będzie miał prawo teraz złożyć sprzeciw.

Mieszkańcy po ogłoszeniu wyroku odetchnęli z ulgą. – To koniec naszego 5- letniego dramatu – mówili po wyjściu z sali rozpraw.

Zdecydowanie ogromna ulga, wygrała sprawiedliwość, bo jak powiedział sędzia, te mieszkania nam się należały. Przeszliśmy przez bardzo długą drogę i walkę, ale wygraliśmy. 5 lat stresu, traumy i życia jak na bombie. Jeszcze 2 tygodnie na uprawomocnienie się wyroku i można żyć pełną piersią. W końcu jesteśmy szczęśliwi, nie życzymy tego nikomu. To był bardzo ciężki okres, który zawdzięczamy deweloperowi.

To jednak nie koniec dramatu wierzycieli, którzy wpłacili deweloperowi pieniądze na poczet budowy nowego bloku i zostali z niczym.

Posłuchaj:
Marek Syrek
Mieszkańcy
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN