Kontrole CBA w Dębicy i Dąbrowie Tarnowskiej. Czego dotyczą?

11.05.2021

Od 21 kwietnia w Urzędzie Gminy w Dębicy trwa kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Pod lupę agentów po raz kolejny został też wzięty Urząd Miasta w Dąbrowie Tarnowskiej.

Jak potwierdził radiu RDN wicewójt gminy Dębica Jacek Drobot, kontrola CBA w Urzędzie Gminy w Dębicy rozpoczęła się od zweryfikowania materiałów dotyczących przetargów na wykonanie miejsc parkingowych i placów manewrowych w Zawadzie i Brzeźnicy.

Wskazano pewne nieprawidłowości – mówi rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych RP, Stanisław Żaryn.

– Kontrola w Urzędzie Gminy Dębica została poprzedzona czynnościami analityczno-informacyjnymi, w wyniku których doszło do wskazania pewnych nieprawidłowości, czy wątpliwości związanych z realizowaniem zamówień. Te działania kontrolne mają na celu wyjaśnić dotychczasowe działania CBA.

Teraz kontrolowane są też inne zamówienia publiczne, które realizowała gmina Dębica w latach 2014-2019.

Wójt gminy Stanisław Rokosz mówi, że to nie pierwsza kontrola w urzędzie i podchodzi do niej ze spokojem.

– Nie popadamy w panikę, wielokrotnie byliśmy już kontrolowani przez różne jednostki, również i przez CBA. Przyjmujemy to z pokorą i wszystko będziemy udostępniać.

Kolejną kontrolę zlecono też w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Tarnowskiej. Agenci kontrolują zamówienia publiczne z lat 2017-2020.

To celowe działanie niektórych osób – nie ma wątpliwości burmistrz Krzysztof Kaczmarski. – Jest taki zespół ludzi, który zabiega o to, aby nas kontrole nie opuszczały. Była już Najwyższa Izba Kontroli, było CBA, była Regionalna Izba Obrachunkowa, teraz znowu od 1 kwietnia jest CBA.

Urząd Miasta w Dąbrowie Tarnowskiej był kontrolowany przez CBA na początku roku. Wówczas przekazano agentom dokumenty dotyczące budowy chodników w Nieczajnej Dolnej oraz na ul. Zazamcze w Dąbrowie Tarnowskiej. Jak mówi burmistrz, CBA do teraz nie wydało żadnej opinii w sprawie tej kontroli.

Kontrola w Dąbrowie Tarnowskiej potrwa do końca czerwca. W Dębicy CBA ma zakończyć swoje czynności w lipcu, po trzech miesiącach od rozpoczęcia kontroli.

Postępowanie, zgodnie z treścią ustawy o CBA, może jednak zostać przedłużone o kolejne 6 miesięcy – czytamy w komunikacie CBA.

Posłuchaj:
Stanisław Żaryn
Stanisław Rokosz
Krzysztof Kaczmarski
Bartek Ziaja, fot. cba.gov.pl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN