Kontrowersyjna uchwała ws. zmian statutów rad osiedlowych na razie zdjęta z głosowania i do poprawki

06.03.2020

Pomysł prezydenta Tarnowa, by rady osiedlowe z pieniędzy, które dostają na inwestycje i realizację swoich zadań, musiały pokryć wszystkie koszty administracyjne, spotkała się z oburzeniem i ostrą krytyką zarówno ze strony radnych osiedlowych, jak i miejskich.

Oznaczałoby to bowiem, że spadną na nie wszelkie wydatki za media, papier, dwustuzłotowe diety dla przewodniczących czy nawet te związane z wyborami do rad.

W ocenie prezydenta Roman Ciepieli idą na to “śladowe środki”. Jego zastrzeżenia budzi też realizacja przedsięwzięć przez niektóre rady.

– Są rady, które wcale nie wydają posiadanych środków na inwestycje. Jest jedna z rad, która w ogóle nie przeznacza ich inwestycje czy na sprawy komunalne, a wyłącznie na integrację. Rady mogłyby też sumować kwoty przez kilka lat, które mają do dyspozycji , i w ten sposób realizujemy jakieś większe przedsięwzięcie.

Krystyna Drozd, przewodnicząca Rady Osiedla Grabówka, mówi, że nie ma rad, które organizują tylko pikniki i jak dodaje również opinie prezydenta ws. rzekomo “śladowych środków”, które pochłania utrzymanie rad, są krzywdzące.

– W przypadku Grabówki, jak podliczyliśmy te koszty administracyjne, łącznie z dietami, to średnio rocznie wyszło nam ok. 15 tys. zł. To jest bardzo dużo, bo można za te pieniądze np. postawić do 20 ławek, zasadzić kilka drzew, krzewów, uporządkować teren.

Jak dodaje Mirosław Biedron, radny miejski i osiedlowy, radni czekają, ze prezydent wycofa się z tych pomysłów.

– Jesteśmy przekonani, że prezydent, który otrzymał praktycznie od wszystkich rad negatywne opinie ws. tych zmian w statucie, jeżeli chodzi o te środki, popatrzy jeszcze raz na to i podejmie właściwą decyzję. Zachęcam też do tego, aby rady osiedlowe nie stały się nagle Zarządem Dróg i Komunikacji bis albo inną jednostką Urzędu Miasta, bo one nie po to są. Rady skupiają się raczej na małych działaniach i tworzyć społeczność osiedlową.

Mirosław Biedroń i Krystyna Drozd byli gośćmi Pulsu Regionu.

Dodajmy, że do rad osiedlowych trafi w tym roku 4 miliony 200 tys. zł.

Setki:

 

Krystyna Drozd:

 

Mirosław Biedroń:

Posłuchaj:
Roman Ciepiela
Krystyna Drozd
Mirosław Biedroń
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Witold Kozłowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN