Kontrowersyjna zmiana nazwy ulicy

30.07.2018

Ulica Władysława Kiernika w Bochni zmieni nazwę na Jana Achacego Kmity. Wniosek Instytutu Pamięci Narodowej na mocy ustawy dekomunizacyjnej poparł wojewoda małopolski.

Instytut uznał Władysława Kiernika za człowieka związanego z systemem komunistycznym. Pomysł zmiany nie spodobał się jednak bocheńskim radnym. Uchwała została ściągnięta z porządku obrad podczas czerwcowej sesji Rady Miasta.

Burmistrz Bochni Stefan Kolawiński uważa, że takie zmiany są bezzasadne. – To są próby nadawania nazw ulicom, które są w świadomości mieszkańców ukształtowane od wielu lat. Nie można czarno – biało oceniać człowieka, który jak każdy ma lepsze lub gorsze momenty w życiu. Mi się wydaje, że szala na tą działalność jego po 1945 roku zbyt mocno została przeważona – dodaje burmistrz.

Wicewojewoda małopolski Józef Gawron mówi, że sprawa zmiany ulicy została przez bocheński samorząd zaniechana. – Lepiej zawsze jest, gdy samorząd miejski decyduje sam, o tym jak powinny się nazywać ulice. Sam podejmuje jakieś propozycje i rozwiązania. Ale gdy jest zaniechanie lub jakaś kontestacja całej tej sytuacji, z koniecznością dekomunizacji, to decyzja wojewody musi być wydana. Nie może się on uchylać – wyjaśnia.

Zmiana nazwy ulicy na Jana Achacego Kmity, obowiązywać będzie od 1 sierpnia. Bocheńscy radni podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta upoważnią burmistrza na złożenie skargi na decyzje wojewody małopolskiego.

Posłuchaj:
Stefan Kolawiński
Józef Gawron
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Boraca
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Dariusz Chorużyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN