Koronawirus wpływa na rynek nieruchomości

23.07.2020

Spadły obecnie ceny mieszkań. Dotyczy to przede wszystkim rynków regionalnych – takie są najnowsze opinie ekspertów.

Prognozowane do końca roku zniżki cen będą rzędu 10 – 15% – powiedziała radiu RDN Jolanta Olko z Biura Nieruchomości Arcus w Tarnowie.

– Już widzimy w naszej pracy, że ceny ofertowe bardzo różnią się od cen transakcyjnych, zarówno dotyczy to sprzedaży, jak i wynajmu. Oferujący są bardziej skłonni do udzielania rabatu. Sytuacja się pod tym kątem zmieniła na rynku dość znacznie na korzyść klientów poszukujących nieruchomości do zakupu czy do wynajęcia.

Znacznie zmalał popyt na mieszkania – mówi właścicielka tarnowskiego biura nieruchomości. I jak dodaje, dużo trudniej uzyskać kredyt mieszkaniowy.

– Klienci nadal chcieliby nabywać mieszkania, domy, działki, niemniej ich zdolność kredytowa jest dużo niższa, albo ją utracili. Wymogi banków dyskwalifikują kredytobiorców, którzy nie mają umowy na czas nieokreślony, wszystkie wolne zawody, czy działalności gospodarcze są wykluczone z kredytowania.

Uzyskanie kredytu jest obwarowane bardzo wysokimi oczekiwaniami banków, które trudno spełnić kredytobiorcom – zaznacza Jolanta Olko.

Wkład własny wynosi obecnie minimum 30 procent, klienci jednak informują biura nieruchomości, że niektóre banki żądają nawet 50 procent wkładu własnego.

Posłuchaj:
Jolanta Olko
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN