Kościół w Żurowej odzyska dawny blask

14.08.2020

Rozpoczął się drugi etap prac przy zabytkowym kościele parafialnym pw. św. Małgorzaty w Żurowej.

Parafia otrzymała na ten cel ponad 200 tys. złotych w ramach programu “Ochrona zabytków” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zabytkowy gont na kościele jest obecnie przykryty blachą ocynkową, prace renowacyjne obejmują więc także jej demontaż i ponowne pokrycie dachu odnowionym gontem – mówi wójt gminy Szerzyny, Grzegorz Gotfryd.

– W obecnym roku, dzięki pozyskanej dotacji uda się wymienić gont nad nawami, nad całym korpusem kościoła oraz nad kruchtą. W ramach tych środków zostaną także wykonane prace związane z wymianą okucia sygnaturki kościoła. Dotychczas jest to blacha ocynkowa, która zostanie wymieniona na blachę miedzianą. W kolejnym roku chcemy ubiegać się o dofinansowanie trzeciego etapu, który pozwoli już zakończyć prace przy zewnętrznej części kościoła.

Prace mają potrwać do końca września.

W ramach pierwszego etapu prac przeprowadzonych w 2019 roku udało się wymienić pokrycie nad prezbiterium kościoła wraz z szalunkami prezbiterium.

Ostatni etap w 2021 roku obejmie dokończenie wymiany szalunków na części głównej naw oraz wymianę posadzki – obecnie są to płytki imitujące piaskowiec, po renowacji powróci naturalne ułożenie kamienia pod szalunkami.

Całość zewnętrznej renowacji kościoła w Żurowej szacowana jest na około 600 tysięcy złotych.

Posłuchaj:
Grzegorz Gotfryd
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN